Yayınlanma Tarihi :

Büyükşehir’de işçilerin sözleşme sevinci

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki sendikalı işçiler imzalanan toplu iş sözleşmesiyle yevmiyelerine ve yemek bedellerine zam alırken, işçilere ödenen eğitim yardımı ortalama 100 lira artırıldı. İşçiler evlenmeleri halinde ise 250 lira yerine bin lira evlilik yardımı alacak. Otizmli çocuğu olan işçi ise 500 liralık yardımdan yararlanacak.

Büyükşehir Belediyesinde görev yapan işçilerin maaş ve sosyal hakları konusunda bir süredir devam eden görüşmeler mutlu sonla noktalandı. Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası toplu iş sözleşmesini imzaladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, bir yerde başarının olabilmesi için öncelikle personelinin yüzünün gülmesi gerektiğini söyledi.

Bir süredir Hizmet-İş Sendikası yetkilileri ile sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde her zaman işçi haklarından yana olduklarının altını çizen Kafaoğlu, “Gönül ister ki daha fazlasını verelim. Ancak bütçenin de getirdiği bazı zorluklar var. Tüm kriterleri baz alarak işçimizin gönlünü yapmaya çalıştık. Bizler; işçinin alın teri kurumadan emeğinin karşılığının verilmesi gerekir kültüründen geliyoruz. İşçilerimiz bizlerin sahadaki yüzleri. Onlar mutlu olursa daha şevkle çalışırlar ki, kendilerini işlerine adanmış hissederler. Yapılan iyileştirmelerin tüm işçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Toplu İş Sözleşmesinde Hizmet-İş Sendikasını temsil eden Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Öz de sözleşmenin her iki tarafa da hayırlı olmasını dilerken; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na gösterdiği hassasiyet ve duyarlı yaklaşımlarından dolayı teşekkür etti.

EN DÜŞÜK YEVMİYE 115 LİRA OLDU

Yapılan toplu iş sözleşmesi kapsamında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan Hizmet-İş Sendikası üyesi işçilerin günlük yevmiyeleri 87 lira 27 kuruştan 115 liraya çıkarıldı. En yüksek yevmiye miktarı ise 152 lira 63 kuruştan 161 liraya yükseltildi. İşçilere günlük yemek bedeli olarak ödenen 16 lira 80 kuruş yapılan pazarlıklarla 25 liraya yükseltilirken, İtfaiye Daire Başkanlığında görev yapan ve 24/48 mesai sistemi dahilindeki işçilere günlük bir öğün yemek verilirken, üç öğün yemek verilmesi imza altına alınmış oldu.

EVLENEN İŞÇİYE BİN LİRA YARDIM

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan sendikalı işçilerin evlenmesi halinde yapılan 250 liralık evlilik yardımı 4 katına çıkartılarak bin lira oldu. Yine aynı şekilde çalışan işçinin çocuklarından biri sünnet olursa tek çocuk için 500 lira, iki çocuk için 600 lira, 3 çocuk için 700 lira ve 4 çocuk için ise bin lira yardım verilmesi kararlaştırıldı. Bu yardım daha önce sadece sünnet için 250 lira olarak uygulanıyordu.

Doğum yapan işçi için bugüne kadar ödenen 200 liralık doğum yardımı ise üç katına çıkarılarak 600 lira olarak belirlendi. İşçilere ödenen eğitim yardımlarında da düzenlemeye gidilerek ilköğretim yardımları 250 liradan 300 liraya, ortaöğretim yardımı 350 liraya, lise için ise 300 liradan 400 liraya yükseltildi. Üniversite eğitimleri için ise 350 lira olarak uygulanan yardım miktarı 450 liraya yükseltildi. Bugüne kadar hiç uygulanmayan otizmli çocuğu olan işçilere bundan sonra eğitim için 500 lira yardımda bulunulması kararlaştırıldı.

İKRAMİYELER GÜNCELLENDİ

Bugüne kadar Ramazan ayında işçilere ödenen 18 günlük yevmiye miktarı bundan sonra 24 gün olarak ödenecek. Kurban Bayramı’nda ödenen 24 günlük yevmiye ikramiyesi ise 25 gün olarak güncellendi. Bunun yanı sıra 1 yılla 5 yıl arası çalışan işçilerin yıllık izin hakları 18 iş gününe çıkarılırken, 15 yıl ve üzeri çalışan işçilerin yıllık izin hakları 29 işgününden 30 güne çıkartıldı. Ayrıca işçilerin yaptıkları işlerdeki zorluk derecesine göre düzenlemelerde bulunulurken; yüzde 34,68’den başlayan artışla 5 ayrı grup için yüzde 42,60’a varan oranlarda iyileştirmelerde yapıldı. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP