DOLAR28,9120% -0.05
EURO31,3745% 0.05
STERLIN36,5809% -0.02
FRANG33,1579% 0.05
ALTIN1.885,88% 0,07
BITCOIN1.225.0985.529

“Çanakkale, eşsiz bir örnek”

Yayınlanma Tarihi :

Baro Başkanı Erol Kayabay, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde yaptığı açıklamada; “Çanakkale Savaşları, sadece sonucu bakımından değil, mücadelenin yöntemi açısından da Türk ulusuna eşsiz bir örnek, ender bir anıt olmuştur” dedi.

Balıkesir Barosu Başkanı Erol Kayabay, yayınladığı mesajla Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutladı. Kayabay, “Yüce Türk Milleti’nin tarih sahnesindeki en eşsiz destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 106. yılını idrak etmekteyiz. Hiç kuşkusuz, Çanakkale Geçilmez sözü ile hafızalara kazınan bu destan, bir millet için yeniden doğuşun en nadide örneğidir. Türk Milleti, Çanakkale cephesindeki bu büyük mücadelesiyle sömürgeci zihniyeti devirmiş ve Anadolu’yu ilelebet Türk vatanı ilan etmiştir.

Çanakkale Savaşları, sadece sonucu bakımından değil, mücadelenin yöntemi açısından da Türk ulusuna eşsiz bir örnek, ender bir anıt olmuştur. Zira savaşın sadece top, tüfek, mermi gibi üstün savaş teçhizatlarıyla değil, bilakis kadın-erkek omuz omuza bağımsızlık inancı ve vatan aşkıyla kazanılabileceğini tüm dünyaya ispat etmiştir. Bu itibarla Çanakkale Zaferi; sadece bir savaşın değil, aksine bir direnişin ve dirilişin sembolüdür. Tarihi çarpıtmaya ve başka türlü anlatmaya heveslenenlere inat, bu zafer, Mehmetçiğin inanç ve cesareti kadar Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün savaşın seyrine yön veren askeri dehasının da bir ürünüdür.

Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının canları pahasına verdikleri mücadele, Çanakkale’yi bir savaş mahalli olmaktan çıkarmış ve sömürgeci, işgalci devrin battığı yer olarak tarihe kazımıştır. Aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanan o topraklar, bugün de vatanın bölünmez bütünlüğünün bir nişanesi, küllerinden doğan bir ulusun teminatı hüviyetini korumakta; mazlum dünya devletleri için eşsiz bir örnek olmaya devam etmektedir. Bütün bir dünya, insanlık onurunun yeryüzünü tahakküm altına almak isteyen tüm kirli siyasetlerden daha üstün olduğunu Çanakkale’de öğrenmiştir. Zira Türk Ulusu, gerek savaşın her aşamasında ve gerekse savaş sonrasında düşman saflarında can veren askerleri bağrına basarak; insan olmanın çok daha yüce bir erdem olduğunu da göstermiştir.

Zaferin 106. yıldönümünde iyi bilinmesini isteriz ki, tarihin her dönemecinde olduğu gibi, bugün de şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatan toprağını sahiplenmek; Cumhuriyeti ve Atatürk ilkelerini her türlü tehditten korumak kararlılığımız aynı heyecan ve sorumlulukla devam etmektedir. Bu düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Anadolu’nun her köşesinden cepheye koşup gözünü kırpmadan ölüme meydan okuyan şehitlerimizi minnetle yad ederiz.” Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP