Yayınlanma Tarihi :

“Çocuk işçiliğini meşrulaştırmakta kararlılar”

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni yönetmelikle işbirliği protokolü yaptığı firmalara okul açma kolaylığı sağlayarak çocuk işçiliğini meşrulaştırmakta kararlı olduğunu öne sürdü.

“Çocuk işçiliğini meşrulaştırmakta kararlılar”

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni yönetmelikle işbirliği protokolü yaptığı firmalara okul açma kolaylığı sağlayarak çocuk işçiliğini meşrulaştırmakta kararlı olduğunu öne sürdü. Şahin, yaşanan bu gelişmeye “Okul statüsü verilemez” diyerek tepki gösterdi.

Attıkları her adımda laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşan Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Resmi Gazete’de yayımladığı yönetmelik ile eğitime bir darbe daha vurduğunu öne süren Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz  Şahin, “Bakanlık, Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde değişiklik yaparak çocuk işçiliğini meşrulaştırdıkları Mesleki Eğitim Merkezleri’nin (MESEM) açılmasını kolaylaştırdı. Yeni yönetmeliğe göre, işbirliği protokolleri kapsamında kurum, kuruluş ve işletmelere okul açma kolaylığı sağlandı. Buna göre işletmelere ait bina, fabrika veya tesisler ile organize sanayi bölgeleri, Ar-Ge ve üretim merkezlerinin fiziki koşulları sağlaması durumunda okul açılabilecek” değerlendirmesinde bulundu.

“ENSTİTÜLERİN AÇILMASINI ZORLAŞTIRDI”

MESEM’lerin ve Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin (MTAL) açılmasını kolaylaştıran bakanlığın, Olgunlaşma Enstitüleri için gereken 100 bin ilçe nüfusunu 200 bine çıkararak enstitülerin açılmasını zorlaştırdığını savunan Şahin, “Aynı zamanda aynı yönetmeliğe göre, üstün zekalı çocukların eğitim aldığı Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM), 20 öğrencinin altına düşünce kapatılacak” dedi. Bakanlığın yayımladığı yönetmeliğe tepki gösteren Şahin, “Milli Eğitim Bakanlığı, yapboz uygulamasında ısrarcı” diye konuştu.

Kaynak : Basın Bülteni

YORUM YAP