DOLAR28,9208% 0.08
EURO31,4850% -0.1
STERLIN36,7790% 0.63
FRANG33,2729% 0.81
ALTIN1.924,11% 1,83
BITCOIN1.125.8703.103

“En temel görevimiz Ahilik’i gelecek nesillere aktarmak”

Yayınlanma Tarihi :
“En temel görevimiz Ahilik’i gelecek nesillere aktarmak”

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’nin (BESOB) himayesinde yapılan Ahilik Haftası kapsamında İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi’nden kalfalık, ustalık ve işyeri açma belgesi almaya hak kazanan öğrencilere belgeleri düzenlenen törenle verildi.

İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi’nde yapılan törene İl Ticaret Müdürü İlhan Pehlivan, BESOB Başkanvekili Hasan Yıldız, BESOB Genel Sekreteri Hüseyin Saran, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Aşık, Karesi İlçe Eğitim Müdürü Sami Günnü ve öğrenciler katıldı.

İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Veysel Turan, esnaf ve zanaatkar için Ahilik kültürünün önemine dikkat çekti. Turan, “Ahilik, milletimizin tarih boyunca elde ettiği birikimi yansıttığı bir milli şuur, bir milli kimliktir. Anadolu coğrafyasında başlayan bu hareket dünyanın en güçlü devletinin ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır. Ahilik bizim için vazgeçilmez unsurlardan biridir. Bizim en temel görevimiz Ahilik şuurunu gelecek nesillere aktarmaktır” dedi.

“Sizleri yarına daha güzel hazırlamak adına çalışıyoruz”

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında geleceğin ustaları ve zanaatkarlarıyla birlikte olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden BESOB Başkanvekili Hasan Yıldız, “Bundan 7 asır önce kurulan Ahilik sistemini bizler bugün yaşatıyoruz. Sizlerde bu bayrağı alıp daha güzel yerlere taşıyacaksınız. Bugünün çırakları, kalfaları yarının tüccarları, ticaret insanları, zanaatkarları olacak. Biz bu duygu ve düşüncelerle sizleri yarınlara daha güzel hazırlamak adına gayretle çalışıyoruz” dedi.

“Önce kalp, vicdan eğitilir sonra mesleğe geçilir”

Ahilik kültürünün kadim bir kültür olduğunu ifade eden Ticaret İl Müdürü İlhan Pehlivan, “Ahilik düsturunda önce her türlü eğitimden geçer, kalbi, vicdanı eğitilir sonra da mesleğiyle alakalı eğitimler verilir. Bir şekilde adam edilmeye çalışılır. Zaten adam edilemezse Ahilik teşkilatına alınmaz. Hırsızlar, katiller, koğuculuk yapanlar, kafirler giremez. Ahilik, Anadolu irfanını oluşturan, Anadolu’daki Türk-İslam medeniyetini kurmamızı sağlayan en önemli teşkilatlardan biridir” dedi.

Konuşmaların ardından Ahilik Türküsü sunumu yapıldı. Programın sonunda İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi’nde kalfalık, ustalık ve işyeri açma belgesi almaya hak kazanan öğrencilere belgeleri takdim edildi. Bilge Yurdusev

YORUM YAP