Yayınlanma Tarihi :

Hibiskus Bitkisinin Sağlığa Faydaları ve Kullanımı

Balıkesir’in tanınmış baharatçı işletmelerinden Dokun Doğadan Baharatçı’nın sahibi Kenan Örs, son zamanlarda sosyal medyada gündem olan hibiskus bitkisinin özellikleri, sağlığa faydaları ve kullanımı hakkında değerli bilgiler verdi.

Hibiskus Bitkisinin Sağlığa Faydaları ve Kullanımı

Balıkesir’in tanınmış baharatçı işletmelerinden Dokun Doğadan Baharatçı’nın sahibi Kenan Örs, son zamanlarda sosyal medyada gündem olan hibiskus bitkisinin özellikleri, sağlığa faydaları ve kullanımı hakkında değerli bilgiler verdi. Ebegümecigiller ailesinden gelen hibiskus, farklı bölgelerde Mekke gülü, gül hatmi, nar çiçeği, hatmi çiçeği ya da amber çiçeği gibi farklı isimlerle de bilinmektedir.

Hibiskus bitkisi, dünyanın birçok yerinde gıda ve ilaç yapımında kullanılırken, Türkiye’de ve diğer ülkelerde de göz alıcı, iri ve güzel çiçekleri nedeniyle yaygın biçimde yetiştirilmektedir. Özellikle tropik iklimleri tercih eden hibiskus, sağlığa pek çok yararlı etkisi ile dikkat çekmektedir. Kenan Örs, hibiskusun ekşimsi tadı ve susuzluğu giderici etkisiyle tanındığını belirtti. Bu bitki, antioksidan açısından zengin olup, iyi miktarda C vitamini içerir ve sağlık açısından birçok fayda sağlar. Hibiskusun yaklaşık üç yüz türü bulunduğunu ve hatmi çiçeği olarak da bilindiğini ifade eden Örs, hoş kokulu yapısıyla da bilindiğini söyledi.

Kilo Kaybına Yardımcı

Hibiskus bitkisi, pek çok sağlık sorununa karşı etkili olabilir. Kilo kaybına yardımcı olabileceği, bakteri ve kanser hücrelerinin büyümesini azaltabileceği, kalp ve karaciğer sağlığını destekleyebileceği ve solunum yolu ile sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesinde etkili olabileceği belirtiliyor. Ayrıca hibiskus, içerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilir, kandaki yağ oranını düşürerek kalp hastalıklarını önleyebilir ve kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olabilir.

Hibiskus Çayı Faydaları

Besin değeri yüksek olan hibiskus çayının sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Kalp hastalıkları risklerini azaltmaktan bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar birçok hastalıkta etkili olabilir. Kan basıncının düşürülmesi ve dengelenmesinde, grip ve soğuk algınlığı semptomlarının hafifletilmesinde, bağırsak sağlığını dengeleyerek sindirim sistemini düzenlemede önemli rol oynayabilir. Hibiskus çayı ayrıca cildi yenilemeye yardımcı olup, boğaz enfeksiyonları için yatıştırıcı bir etki gösterebilir. Adet sancılarına iyi gelir ve adet söktürücü özellik gösterir, kaygıları hafifletir ve iyi bir uykuyu destekler.

Soğuk Kompostoda Hibiskus

Yaz aylarında soğuk kompostoların içerisine aroma vermesi amacıyla kullanılabilen hibiskus, tercihe göre diğer buzlu bitki çayları ile birlikte de tüketilebilir. Ancak, Kenan Örs, tüm bitki çaylarında olduğu gibi hibiskus çayının da aşırı tüketilmemesi gerektiğini vurguladı. Günde bir fincandan fazla tüketilmemesi önerilirken, kronik hastalıklara sahip olan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan kullanmaması gerektiği belirtildi.

Kaynak : Zeynep Gafarov

YORUM YAP