Yayınlanma Tarihi :

İç Mekan Bitkisi Salon Sarmaşığı

Salon sarmaşığı, diğer adıyla pothos sarmaşığı, ev ve ofis dekorasyonlarının vazgeçilmez bitkilerinden biridir.

İç Mekan Bitkisi Salon Sarmaşığı

Salon sarmaşığı, diğer adıyla pothos sarmaşığı, ev ve ofis dekorasyonlarının vazgeçilmez bitkilerinden biridir. Hoş görüntüsü ve iç mekanlara uyumlu yapısıyla dikkat çeken bu bitki, hızlı gelişim gösterirken bakımının kolay olması ile öne çıkıyor.

Pothos sarmaşığı, desenli yaprakları ile öne çıkıyor. Yeşil üstüne beyaz, krem rengi, ebruli ve kırçıllı gibi çeşitli desenlerde yapraklara sahip olan bu bitki, iç mekanlara canlılık katıyor. Toprağa değdikçe kök çıkararak uzayan sarmaşık iç mekanlarda doğayı yansıtıyor. Boyu özellikle yaz mevsiminde uzayan salon sarmaşığı, güçlü ışık ve güneş alan yerlerde daha hızlı gelişim gösteriyor.

Salon sarmaşığı, sulanmamaya dayanıklı olmasıyla biliniyor. Az ışık ve az su ile yaşayabilen bu bitki, sürekli sulanma ihtiyacı duymayarak zahmetsiz olma özelliği ile öne çıkıyor ve bitkinin solmaması için toprağın kuruduğundan emin olduktan sonra sulanması yeterli oluyor. Humuslu, organik ve geçirgen özellikli toprakları seven salon sarmaşığı, bol hava delikleri olan bir saksıda daha iyi yetişiyor.

Epipremnum, aureum veya pothos olarak bilinen bu bitkinin faydaları da oldukça fazladır. Odanın havasını temizleyerek sağlıklı bir yaşam alanı sunarken uzmanlara göre kanlı gözler ve çeşitli göz hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor aynı zamanda katarakt, göz tansiyonu ve karasu hastalığının oluşmasını önleyerek tedavisine yardımcı olduğu ifade ediliyor.

Kaynak : Zeynep Gafarov

YORUM YAP