Yayınlanma Tarihi :

Karpuz Seçiminde Uzman Tavsiyeleri

Balıkesir merkezde Manavcılık yapan Veysel Baykal, yaz aylarının vazgeçilmezi karpuzun nasıl seçileceği konusunda bilgiler verdi.

Karpuz Seçiminde Uzman Tavsiyeleri

Karpuz alırken nelere dikkat etmeli? Balıkesir merkezde Manavcılık yapan Veysel Baykal, yaz aylarının vazgeçilmezi karpuzun nasıl seçileceği konusunda bilgiler verdi. Baykal’a göre, karpuzun su oranı yüksek olan ve şeker oranı dengeli olan bir meyve olduğunu belirtti.

Ses ve Ağırlık Önemli

Karpuz satın alırken ilk kriterin vurmak olduğunu söyleyen Baykal, karpuzun çıkardığı sesin önemine dikkat çekti. “Karpuz iyiyse tok bir ses çıkarır, kötü ise ya az ses çıkarır ya da hiç çıkmaz” dedi. Ayrıca, karpuzun ağırlığının da önemli olduğunu vurgulayarak, “Karpuzun ağırlığı, içindeki suyun bol olduğunu gösterir. Hafif olan karpuzlar genellikle taze değildir” diye ekledi.

Sap ve Çatlaklar Göz Ardı Edilmemeli

Karpuzun sapının olgunluğunu belirleyen bir kriter olduğunu söyleyen Baykal, “Sapı kuru olan karpuzlar genellikle olgun ve lezzetlidir. Nemli veya yeşil saplı karpuzlardan kaçının” uyarısında bulundu. Ayrıca, karpuzun üzerindeki çatlakların da lezzetli olduğunu gösterdiğini belirterek, “Örümcek ağı gibi görünen çatlaklar, karpuzun içeriğinin tatlı ve bol sulu olduğunu gösterir” dedi.

Karpuzu Nasıl Yemeli?

Karpuzu sularını akıtmadan tüketmek isteyenler için Baykal, karpuzu kabuğunu tamamen soyduktan sonra dilimlemenin en doğru yöntem olduğunu söyledi. “Böyle kesilmiş karpuzun suyu yemek esnasında akmaz” diyerek tavsiyelerini tamamladı.

Kaynak : Çiğdem Akbay

YORUM YAP