Yayınlanma Tarihi :

Kasım ayı verilerine geri döndük

Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada pandemide Kasım ayı verilerine geri dönüldüğü, vaka sayısının 30 bin ölümlerin ise 150’ye dayandığı hatırlatıldı. Oda yönetimi, aşı tedariğinde sıkıntı olduğunu belirterek, Sağlık Bakanının geleceğini söylediği 100 milyon doz aşıyı sordu.

Balıkesir Tabip Odası yönetimi, koronavirüs pandemisinde artan vaka ve ölümlerle ilgili açıklama yaptı. Vaka sayılarında Kasım ayı verilerine dönüldüğünü belirten oda yöneticileri açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ülkemizde günlük vaka sayısı 30 binlere, ölümler 150’ye dayandı, günde 1 milyon aşı yapılacak dediler, aşı yapma sayısı azaldı, aşı yok. Sağlık Bakanı’nın açıklamalarında aşı tedarikinde sıkıntı olduğu anlaşılmaktadır. Aşı olmak için bekleyen milyonlarca vatandaş soruyor, Fahrettin Koca’nın, gelecek dediği 100 milyon doz aşı nerede?

Sağlık Bakanı’nın 1 Aralık’ta yaptığı açıklamada, 50 milyon doz aşı için sözleşme imzalandığı, Aralık ayında en az 10 milyon ama muhtemelen 20 milyon, ocak ayında 20 milyon, şubat ayında ise 10 milyon temin edileceğini açıkladı ve bunlar için günde 1 milyon doz aşı uygulaması yapılacağını ifade etti. Kargo uçaklarıyla aşı gelişlerini canlı yayımlayandı.

50 milyon doz aşıyı getirilemeyince çareyi gelen aşı miktarını açıklamamakta buldu. Bakan 25 Şubat’taki basın toplantısında ise 24 Kasım’da Sinovac firmasıyla toplam 100 milyon doz sözleşme yapıldığını söylemiştir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre toplumun yüzde 70’nin Nisan-Mayıs aylarında aşılanarak, aşı takviminin sonlandırılmasının planlandığını hatırlatan hekimler, Aşılama başlayalı 75 gün geçti, Bakan’ın hesabına göre bu tarihe kadar 60 milyon dozdan fazla aşı yapılmış olacaktı.. Oysa yapılan 1. ve 2. dozun toplamı 14.1 milyon doz ve aşılama hızı azaldı ve bu hafta başında 60 yaşa ineceği söylenen aşı takvimi işlemedi,1 aydan fazla süredir 65 yaş üstü aşılamaları devam ediyor, öğretmenler aşılanamadı.” Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP