DOLAR27,1669% 0.16
EURO28,9979% 0.31
STERLIN33,3783% 0.08
FRANG30,0386% 0.23
ALTIN1.684,01% 0,56
BITCOIN727.0990.532

Kuzenler Davası’nda 15 yıl sonra tutuklama kararı

Yayınlanma Tarihi :

Savaştepe Karacalar Kırsal Mahallesi’nde 15 yıl önce okula giderken ortadan kaybolan ve 45 gün sonra cesetleri dere kenarında menfezde bulunan kuzenler Tuğçe Yıldırım ve Büşra Karabacak’ın öldürülmesiyle ilgili davada mahkeme heyeti Ankara Üniversitesi’nden gelen rapor sonucu tutuksuz yargılanan sanıklar S.Y ile A.Y.’nin tutuklanmasına karar verdi.

Savaştepe Karacalar Kırsal Mahallesi’nde 21 Mart 2006’da okula gitmek için evlerinden ayrılan ve cesetleri 45 gün sonra dere kenarında bulunan 10 yaşlarındaki kuzenler Tuğçe Yıldırım ve Büşra Karabacak’ın öldürülmesiyle ilgili davaya önceki gün Balıkesir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme ara kararında sanıklar S.Y. ve A.Y.’nin tutuklu yargılanmalarına karar verdi. Büşra Karabacak ve Tuğçe Yıldırım’ın ailelerinin avukatı İbrahim Erenci sanıkların tutuklu yargılanma kararını sevinçle karşıladıklarını söyledi. Erenci, Eylül ayına ertelenen davada karar da çıkabileceğini belirterek, sanıkların hak ettikleri cezayı alacaklarını söyledi.

Tuğçe Yıldırım ve Büşra Karabacak’ın anne ve babası da mahkemenin verdiği tutuklama kararı sonrasında gözyaşlarına hakim olamadı. Davada ailelere destek veren kadın dernekleri ve siyasi partilerin kadın kolları da verilen karar sonrasında sevinçlerini Adliye bahçesinde alkışla gösterdi.

“15.5 YIL SONRA TUTUKLU YARGILAMAYA SEVİNDİK”

Avukat İbrahim Erenci, “Bu durum acı yüklü bir serüven. 15,5 sene sonra aldığımız tutuklama kararına sevindik. Yani aslında bize göre çok daha önce verilmesi gereken bir karar iken yoğun çabamızla, ısrarımızla, sanıkların tespiti yönündeki soruşturma aşaması 9,5 sene sürdü ve bu 9,5 senenin 9 seneyi faili meçhul şekilde oldu ve biz karanlıkta sanıkları aradık. Ama süreç içinde harcadığımız çabanın sonuçlarını aldık, sanıkları tespit ettik. Sanıklar 40 güne yakın tutuklu kaldı. Ama sonra Adli Tıp sanıkların serbest bırakılmasını sağlayacak rapor verdi.

ANKARA ÜNİVERSİTESİNDEN YENİ RAPOR GELDİ

Bugün gelen rapor bizzat mahkeme tarafından Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Ankara Adli Tıp Kurumu ‘Bizde adli genetikçi’ yok dedi. Çünkü biz adli genetikçiden rapor alınmasını istemiştik. Adli Tıp Kurumu’nun daha önceki verdiği raporların altında 20-30’a yakın hekimin imzası var, ama bir adli genetikçi yoktu. Bugün gelen rapor şudur; deliller Ankara Üniversitesi’ne gönderildi. Ankara Üniversitesi’ndeki Adli Genetik Uzmanı Prof. Dr. Nergiz Cantürk verdiği raporda; ‘Bu şahısların bu suçu işlemediği söylenemez, işlediği söylenebilir tezi üzerinden de gidilemez’ dedi. Raporda, ‘Çünkü bu tip durumlarda bu kadar yakın olasılık varken 16’da 15 DNA profili uyumluyken bu aleyhe delil olma kabiliyeti yoktur artık bunun. Yani sanık lehine kullanılamaz, bu sanığın aleyhine kullanılabilir, kuvvetli delil olduğunun kabulü gerekir’ diye altını çizerek koyu puntolarla raporunu yazmış ve yollamıştır. Bu rapor neticesinde mahkeme bugün S.Y.’nin ve A.Y.’nin tutuklanma amacıyla yakalanması yönünde karar verdi” dedi.

Büşra Karabacak’ın annesi Hanife Karabacak da; “Biz çok sevinçliyiz, bu zamana kadar bu kararı bekliyorduk. Allah’ın izniyle sanıkların tutuklama kararları çıktı. İbrahim ağabeyden Allah bin kere razı olsun. Bir tek bizi o duydu başka kimse duymadı, bizim acımızı o paylaştı” diye konuştu, Büşra Karabacak’ın babası Mustafa Karabacak ise; “Onların en kısa zamanda en ağır cezayı alıp sonuna kadar ömürlerini cezaevinde güneş yüzü görmeden ölünceye kadar cezalarını çeksin istiyorum. Çocukların canı, kanı yerde kalmadı. Yavrularımız mezarlarında rahat uyusun” dedi. Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP