DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.963.482 0.445
Yayınlanma Tarihi :

“Medyanın stratejik önemi daha da arttı”

BİK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, medyanın her yönüyle toplumun şekillenmesi ve doğruları bulması açısından önemli görevler üstlendiğini belirterek, haberciliğin ve medya mecrasının stratejik önemine dikkat çekti.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Kastamonu İletişim Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelerek, genç iletişimcilere medya alanında yaşanan gelişmeleri ve yenilikleri paylaştı. Gazeteciliğin dünü bugünü ve yarını hakkında öğrencilere bilgi veren Canbey, “Bizim mesleğimizde değişim ve değişime ayak uydurmak en önemli unsurlar arasında yer alır” dedi.

“MEDYA STRATEJİK BİR ALAN”

Canbey, konuşmasına medyanın tanımını yaparak başladı. Medyanın her yönüyle toplumun şekillenmesi ve doğruları bulması açısından önemli görevler üstlendiğini belirten Canbey, haberciliğin ve medya mecrasının stratejik önemine dikkat çekti.

Ülkeler için medyanın her zaman stratejik bir önemi bulunduğuna işaret eden Mustafa Canbey, bu önemin bilgi ve iletişim çağı olarak değerlendirdiğimiz günümüzde özellikle arttığını söyleyerek, “Bugün tüm dünya ülkeleri hem içeride hem de uluslararası alanda medya konusuna stratejik olarak bakıyorlar ve bu yönde politikalar geliştiriyorlar” dedi.

“GELECEĞE İYİ HAZIRLANIN”

Genç iletişimcilere Basın İlan Kurumu hakkında da bilgi veren Canbey, kurumun 1961’den bu yana yaygın ve yerel medyaya hizmet eden bir kurum olduğunu söyledi.

Geleneksel basının internet ve dijital medya diye yeni bir rakibinin olduğunu anlatan Canbey, “Artık hayatımızda sosyal medya denen bir şey var. Daha televizyonlarda yayınlanmadan ve yayın yasağı getirilen bir haberi bile canlı olarak olay veriyor. Böyle bir döneme girdik. O yüzden zamanın ruhu dediğimiz şeyi yakalayamazsak, değişime ayak uyduramazsak gelecekte bazı arkadaşlarımız gazetecilik mesleğinin dışında kalacak. Uyum sağlayabilen ve benimseyen meslektaşlarımız da bu işte olmaya devam edecek. Bu yüzden de siz genç gazeteci adayları olarak kendinizi geleceğe iyi hazırlamalısınız” diye konuştu.

Teknolojiyle birlikte yurttaş gazeteciliği gibi bir kavramın gündeme geldiğinin altını çizen Canbey, “Artık herkes gazeteci oldu. Sosyal medyadan her an canlı yayın yapılabiliyor. Elinde cep telefonu olan herkes bir olay oluğunda çekim yaparak Whatsapp haber hattına haber gönderiyor. Şimdi herkesin sosyal medyası ve interneti var” dedi.

“YAZMAYAN, OKUMAYAN GAZETECİ OLAMAZ”

Basın İlan Kurumu olarak gazeteciliğin yaşatılması ve desteklenmesi konusunda çalıştıklarını hatırlatan Mustafa Canbey, gazetelerin de yeni dönem gazetecilikte başarılı olmaları için önerilerde bulunarak, “Kaliteli gazetelerin çıkmasını istiyoruz ve sadece kaliteli gazetelerin çıkmasını değil kaliteli gazetecilerin de yetişmesini istiyoruz” diye konuştu.

Gazeteci adaylarına tavsiyelerde bulunan Canbey, çok iyi okumalarını ve yazmalarını önerdi. İletişimcilere yabancı dil öğrenmelerini tavsiye eden Canbey, “Okuyan, yazan, merak eden, araştıran analiz kabiliyeti olan ve cesur kişiler gazetecilikte daha başarılı oluyorlar” dedi ve öğrencilere mutlaka yabancı dil öğrenmelerini tavsiye etti.

Gazetecinin toplumun vicdanını temsil ettiğini söyleyen Canbey, “Bizim aynı zamanda iyi ve vicdanlı bir insan olmamız gerekiyor“ dedi.

İLETİŞİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNE DESTEK

İletişim Fakültesi mezunlarına mezun olduktan hemen sonra kıdemli fikir işçisi olabilmesinin yolunu açarak onları desteklemeye çalıştıklarını kaydeden Canbey, iletişim fakültesi mezunlarının istihdam edilmeleri için kurum olarak birçok proje ürettiklerini kaydetti.

Basın İlan Kurumu ‘Yeni Nesil Gazetecilik Okulu’ sayesinde mesleğe yetişmiş eleman kazandırdıklarını dile getiren Mustafa Canbey şunları söyledi: “Medyanın yaşaması için desteklenmesi, gazetecilerin eğitilmesi gerekiyor. Biz Basın İlan Kurumu olarak bunu yapıyoruz ve önümüzdeki dönemlerde daha çok yapacağız. Bu nedenle Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi düzenledik. Bu programa bundan sonra da devam etmeyi düşünüyoruz.” (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP