DOLAR27,1662% 0.16
EURO28,9669% 0.2
STERLIN33,3050% -0.14
FRANG29,9757% 0.01
ALTIN1.683,62% 0,54
BITCOIN728.4720.474

Nedim Veske: Türk-İş ve Hak-İş ortak hareket ediyor

Yayınlanma Tarihi :
Nedim Veske: Türk-İş ve Hak-İş ortak hareket ediyor

Türk-İş İl Temsilcisi Nedim Veske, Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonlarının kamuda çalışan yüzbinlerce işçinin alacağı zam için harekete geçtiğini söyledi.

Türk-İş İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske, açıklamasında Türk-İş ve Hak-İş’in, zam görüşmeleri öncesinde taleplerini belirlediklerini belirtti.

Konfederasyonların mali ve sosyal hakları içeren taleplerini kısa süre içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunmasıyla pazarlık sürecinin başlayacağını anlatan Veske, “Bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, karayolları, demiryolları, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş  Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü öncesi sendikalar hazırlıklarını tamamladı. Bir önceki sözleşme döneminde 200 bin civarında kişiyi kapsayan görüşmeler, bu dönem taşeron sisteminden kamuda kadroya geçenlerin de dahil olmasıyla 700 binden fazla işçiyi doğrudan ilgilendiriyor” bilgisini verdi.

“TALEPLER BAKANLIĞA SUNULACAK”

Sözleşme kapsamındaki işçi sayısının artması ve kamuda yakın sayıda üyeyi temsil etmeleri dolayısıyla Türk-İş ve Hak-İş’in bu dönem birlikte hareket ettiğini anlatan Veske, “Kurulan komisyonlar ile üye sendikalarının görüş ve taleplerini toplayan konfederasyonlar, daha sonra mali ve sosyal hakları içeren ortak taleplerini hazırladı. Sağlık kurumlarında işçilere ek ödeme yapılması, taşerondan kadroya geçen işçilere tayin ve becayiş hakkı verilmesi ve bu işçilere yönelik zorunlu emeklilik uygulamasının kaldırılmasının da aralarında olduğu talepler, kısa süre içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulacak. Konfederasyonların taleplerini sunmasıyla resmi olarak başlayacak pazarlık sürecinin, yürütülecek müzakerelerin ardından Temmuz ayında sonuçlanması bekleniyor” dedi.

“GÖRÜŞMELER 1 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK”

Yaklaşık 3,5 milyon memur ile 5,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2021-2022 yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin 1 Ağustos itibarıyla  başlayacağını anlatan Nedim Veske, “Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor. Hükümet ile Türk-İş arasında 2019’da imzalanan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi ile ücreti 3 bin 500 liranın  altında olan işçiye 150 lira iyileştirme, tüm işçilere ise 2019’un ilk altı ayı için yüzde 8, ikinci altı ayı için yüzde 4, 2020’nin ilk ve ikinci altı ayı için yüzde 3’er ve enflasyon farkı oranında zam yapılmıştı” diye konuştu. Cengiz GÜNER

YORUM YAP