DOLAR28,9320% 0.02
EURO31,1976% 0.12
STERLIN36,3445% -0.02
FRANG33,0843% 0.08
ALTIN1.883,14% -0,04
BITCOIN1.276.423-0.728

Öğretmenlerden performans tepkisi

Yayınlanma Tarihi :

Eğitim Bir-Sen üyesi öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Öğretmenin Performans Değerlendirmesi’ taslağını protesto etti.

Eğitim Bir-Sen üyesi öğretmenler Zağnospaşa Cami önünde yaptıkları açıklama ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Öğretmenin Performans Değerlendirmesi’ taslağına tepki gösterdi.

“BU SİSTEM DAHA ÖNCE FİYASKO İLE SONUÇLANDI”

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Çabuk, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ısrarla uygulamak istediği bu sistem eğitimcilerin moral ve motivasyonunu bozacak, öğretmenle öğrenciyi, öğretmenle öğretmeni karşı karşıya getirecek, çalışma barışını ortadan kaldıracak bir uygulamadır. Hepimizin malumu olduğu üzere Bakanlık bu performans değerlendirmesini daha önce de uygulamış ancak sonuç tam fiyasko ile sonuçlanmıştır. Özellikle daha önce yapılan bu uygulama eğitim camiası içinde birçok tartışmaya sebep olmuş, ciddi kavgalar yaşanmış, bu kavgaların bir çoğu mahkeme salonlarına taşınmıştır.Yeni getirilmek istenen performans sistemi içine öğrenci ve veliyi dahil ederek tartışmayı daha da geniş bir kesime yaymak olacaktır. Ülkemizin içinde bulunduğu onca sorun varken bunların üzerine yeni sorun ilave etmekten başka hiçbir katkısı olmayacaktır. Öğretmenin performans değerlendirme sisteminin eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısının olmayacağı, aksine kurumsal bütünlüğü, mesleki motivasyonu, çalışma barışını ve iş birliğini zedeleyeceği,öğretmenleri ayrıştıracak, kurumsal bütünlüğü, bozacağı hesaba katılmalıdır” dedi.

Hayata geçirilmek istenen performans değerlendirmesinin hukuki ve kanuni hiç bir dayanağı bulunmadığını kaydeden Çabuk, “Gerek 657 sayılı Devlet Memurları kanunu gerekse 652 sayılı KHK olmak üzere hiçbir yasal düzenlemede performans değerlendirmesine imkân tanıyan düzenleme yoktur. Performans ölçme sistemine geçilmek isteniyorsa buna Milli Eğitim Bakanlığının kurumsal performansını ölçmekten başlamak gerekir. Öğretmenlerin meslekleriyle ilgili konulara ve karar alma süreçlerine dâhil edilmediği,  bir süreçte salt öğretmenlerin performansını ölçmeye kalkmak, sağlıklı ve işlevsel sonuçlar üretmeyecektir.

“MÜLAKATLA ÖĞRETMEN ATAMA UYGULAMASINA SON VERİN”

Vicdanları yaralayan, adalet duygusunu örseleyen mülakatla sözleşmeli öğretmen atama uygulamasına son verilmelidir. Ayrıca sözleşmeli öğretmenlik uygulaması çok ciddi bir sorun iken, atamaların mülakatla yapılması birçok yazılı sınavdan geçen öğretmen adaylarının farklı komisyonlarca bir kaç dakikalık mülakatla elenmesi adalet duygusunun zedelenmesine neden olmaktadır. Eğitim-Bir-Sen olarak, performans değerlendirmesi başta olmak üzere, öğretmenlik mesleğini değersizleştiren ve eğitimin sorunlarını derinleştiren uygulamalara karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu. Çiğdem AKBAY

YORUM YAP