DOLAR28,9314% 0.05
EURO31,2125% 0.17
STERLIN36,3390% 0
FRANG33,0531% 0.03
ALTIN1.884,39% 0,03
BITCOIN1.281.9331.285

“Onları korumak ortak sorumluluğumuz”

Yayınlanma Tarihi :

Vali Hasan Şıldak, ‘1-7 Mart Yeşilay Haftası’ nedeniyle yaptığı açıklamada çocuklar ve gençleri zararlı alışkanlıklardan korumanın ortak sorumluluğumuz olduğunu söyledi.

Vali Şıldak, “Sağlık kavramının önüne geçebilecek önemde başka bir değerin varlığından söz etmek mümkün değildir. Fakat insan sağlığına önemli derecede zarar veren bazı etkenler vardır. Bu etkenlerin başında sigara, alkol ve uyuşturucu maddeler gelmektedir. Bu maddeler insan sağlığı üzerinde hem bedensel hem de ruhsal bir takım sağlık sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Bu etkenlerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekmek için her yıl 1-7 Mart Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta süresince devam eden etkinlikler ile gençler başta olmak üzere, bütün vatandaşlarımızın zararlı alışkanlıklardan, bağımlılıklardan uzak durması ve zararlı alışkanlıkların terk edilmesi için çeşitli aktiviteler yapılmaktadır. Bilinçli ve sağlıklı bir nesil oluşturma yolunda çocuklar ve gençlerimiz başta olmak üzere, bütün bireylerin bu zararlı maddelere ulaşmasını önlemek toplumun ortak sorumluluğudur. Özellikle çocuk ve gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durması, sağlıklı ve mutlu bir toplum oluşturmak için oldukça önemlidir” dedi.

“UFACIK BİR İHMAL BİLE, TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN SONUÇLAR DOĞURABİLİR”

Bilinçli ve sağlıklı bir nesil oluşturma yolunda, anne ve babaların çocuklarının nerede kimlerle gezdiklerini, ne yaptıklarını çok iyi takip etmeleri gerektiğine dikkat çeken Vali Şıldak, açıklamasına şöyle devam etti: “Ufacık bir ihmal bile, telafisi mümkün olmayan neticeler doğurabilir. Bu güzel hayatı güzel bir şekilde yaşamak için, bağımlılık yapan her türlü zararlı maddelerden uzak durmalıyız. Çocuklar ve gençleri zararlı alışkanlıklardan korumak için, onları doğaya, spora ve çeşitli sosyal etkinliklere yönlendirilmeliyiz. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddeler tam anlamıyla insan sağlığını altüst eder. Hatta sadece bize zarar vermekle kalmaz, ailemize, çevremize, milletimize zarar vermemize de sebep olur. Daha küçük yaşlarda özentiden kaynaklanan bağımlılıklar zamanla alışkanlık haline gelir ve terk edilmesi imkansızlaşır.

‘UMUDA KAPI AÇIYORUM, HAYATA TUTUNUYORUM’

Valiliğimizce uyuşturucu kullanımıyla mücadele ve rehabilitasyonu ile ilgili olarak ‘Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum’ projesi başlatılmış olup, proje kapsamında bağımlılıktan kurtulma iradesi gösterip, Valiliğimize müracaat eden vatandaşlarımızın rehabilitasyonu yapılmaktadır. Tedavi sonrası bağımlılıktan kurtulan vatandaşlarımıza iş imkanı sağlanarak topluma kazandırılmaktadır. Bu vesileyle Yeşilay Haftası’nı kutluyor; tüm vatandaşlarımıza sigara, alkol ve madde bağımlılığından uzak, sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.” Çiğdem AKBAY

YORUM YAP