DOLAR28,9363% 0.04
EURO31,2265% 0.23
STERLIN36,3615% 0.06
FRANG33,0763% 0.1
ALTIN1.886,74% 0,15
BITCOIN1.279.8710.964

Parkta kitap okudular

Yayınlanma Tarihi :

Kütüphane Haftası’nda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kitap okuma alışkanlığının artmasına yönelik kitap okuma etkinliği düzenledi. Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen kitap okuma etkinliğinde öğrenciler ve vatandaşlar parkta kitap okudu. Kitap okumanın önemine dikkat etmek için düzenlenen okuma etkinliğine İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Orhan Onocak’ın yanı sıra ilkokul ve lise öğrencileri katıldı. Öğrencilerin meydanda kitap okuduğunu gören vatandaşlar da İl Halk Kütüphanesi’nin dağıttığı kitapları alarak öğrencilere eşlik etti.

“HER YERDE KİTAP OKUNABİLİR”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı kitap okumanın önemine değindi. Çaltı, “Bugün Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında bu meydanda kitap okuma etkinliği gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde maalesef kitap okuma konusunda büyük mücadeleler, çalışmalar yapılmasına rağmen dünya standartları ölçüsünde gerideyiz. İşte biz dünya standartlarını yakalamak için bütün alternatifleri, kitap okumayla ilgili bütün çalışmaları yapıyoruz.

İlimizin Valisi Ersin Yazıcı da bu konuda haftada iki kez okulları ziyaret ediyor, kitap okuma etkinlikleri gerçekleştiriyor. Bizler de okulları ziyaret ediyoruz ve bu okullardaki öğretmen arkadaşlarımızla, öğrencilerimizle birlikte bu meydanda kitap okuma etkinliği yapıyoruz. Buradaki halkımız görsün, kitap okuma etkinliğini görsün, bunu artık halk düzeyince, evlerde de kitap okunması gerektiğini vurgulamak için, yani kitabın her yerde okunabileceğini vurgulamak için bu etkinliği yaptık. Yaz tatilinde, Cumartesi-Pazar tatillerinde, her yerde, her durumda, her alanda kitap okunabileceğini göstermek için bugün bir araya geldik.

“MODERN KÜTÜPHANE YAKINDA YAPILACAK”

İnşallah Kütüphane Haftamız ülkemize, milletimize, Balıkesir’imize, öğrencilerimize, gençlerimize ve bütün Kültür ve Turizm Bakanlığımıza hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu vesileyle ilimizde modern bir kütüphane için bütün çalışmalarımız Haziran ayı içerisinde tamamlanacak ve ondan sonra uygulama aşamasına geçilecektir. İnşallah modern ve ilimizin ihtiyacı olan kütüphane de önümüzdeki süreçte bitirilmiş olacaktır” dedi.

“OKUMAK AYDINLATIR”

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Orhan Onocak ise; etkinlik kapsamında vatandaşların kitap okuma alışkanlığını kazanmalarının ülkenin geleceği için önemli olduğunu söyledi.

Onocak, “54’ncü Kütüphane Haftası dolayısıyla burada toplandık. Evet, valimiz de okumaya çok önem veriyor, biz de okumaya çok önem veriyoruz. Okumak gelişiyor. Yani 1700’lü, 1900’lü yıllardan bugünlere geldik. 1900’lü yıllarda hala çocuklarımıza değer verilmezken şu anda çocuklarımızın gelişimlerini, alternatiflerini değerlendirme aşamasına geldik. Milyonlarca dergi ve kitap yayınlanmakta. Biz de ne kadar fazla yayın, ne kadar fazla okumayı gerçekleştirebilirsek, yarınlarımız daha aydınlık, daha gelişmiş olacaktır. Yani Türkiye’mizin gelişmesini istiyorsak mutlaka okumamız lazım. Çünkü okumak aydınlatır, okumak bilgilendirir, bilgi de teknolojiyi getirir.. Yani bugünkü gördüğünüz saraylar, köprüler, yollar, robotlar, şu anda robotik çağdayız. Bunu yakalamamız lazım. Hızla okumamız, hızla gelişmemiz lazım. Bizde burada bir damla olmak istedik. 81 ilde eş zamanlı olarak bu okuma etkinliğini gerçekleştiriyoruz” dedi. İmran YOLAÇ

YORUM YAP