DOLAR28,9307% 0.05
EURO31,2085% 0.16
STERLIN36,3999% 0.13
FRANG33,0624% 0.04
ALTIN1.887,30% 0,18
BITCOIN1.279.1091.033

“Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var”

Yayınlanma Tarihi :

​​DİSK, ​​KESK, TMMOB, ​ TTB​​ ve SMMMO bileşenleri tarafından ‘Dünya Kadınlarının Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’ nedeniyle Eğitim-Sen salonunda basın toplantısı yapıldı.

Açıklamada, Neoliberal kapitalizmin uzun süredir güvencesizlik ve yoksulluk kıskacında kadın emeğini ve bedenini, daha fazla denetim altına alma çabası pandemiyle birlikte hız kazandığı vurgulandı. Sermayeye, sonsuz sömürü alanı yaratma çabasının kadın emeği üzerinden gerçekleştirilmek istendiği iddia edildi.

Ortak açıklama Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Sultan Aydın tarafından yapıldı. Aydın, açıklamasında şu hususlara yer verdi: “Kadın yoksulluğu ve işsizlik oranı ülke tarihinde görülmemiş düzeyde arttı. Pandemide yaygınlaştırılan esnek ve güvencesiz çalışma biçimleri, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan yapısal sorunlar nedeniyle kadınlar açısından çok daha ağır sonuçlar yarattı. Sermayedarlar ve kapitalist devletler tarafından kadınların ücretli emek gücü de pandemi fırsatçılığıyla ev içerisine hapsedilmeye çalışılmakta ve bin yıllardır hane içindeki görünmeyen kadın emeği sömürüsü yeni biçimler kazanarak derinleştirilmeye çalışılmaktadır. Tekçi, gerici, militarist ideolojiye sahip iktidar bloğunun kadınlara dönük cinsiyetçi saldırıları da bu süreçte yeni boyutlar kazanarak devam etmiştir.

Alınan tedbirlerin yetersiz olması, karantina döneminde, birçok kadın için ev içi şiddet riskini artırmış ve şiddete uğradığında kadınların alabileceği desteklerin kısıtlanmasına yol açmıştır. Tam da böylesi bir süreçte hali hazırda uygulamadaki eksikleriyle birlikte cinsiyet temelli şiddete maruz bırakılan herkes için güvence sayılabilecek İstanbul sözleşmesi, siyasal iktidar tarafından hedefe alınmıştır. Eril yargının cezasızlık politikaları kadına yönelik şiddeti özendirmeye devam ederken hayatta kalmak için öz savunmasını gerçekleştirmek zorunda kalan kadınların meşru müdafaa hakkı ise yok sayılmaktadır. Bu yıl 8 Mart’ı bizi yok sayan, değersiz gören, varlığımızdan korkan bu sömürü düzenine karşı söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var şiarıyla karşılayacağız.” Cengiz GÜNER

YORUM YAP