DOLAR28,9120% -0.05
EURO31,3745% 0.05
STERLIN36,5809% -0.02
FRANG33,1579% 0.05
ALTIN1.885,88% 0,07
BITCOIN1.225.0985.529

Yançıl: Esnaf, zincir marketlerle rekabet edemiyor

Yayınlanma Tarihi :
Yançıl: Esnaf, zincir marketlerle rekabet edemiyor

Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, AVM’lerin ve zincir mağazaların çalışma saatlerinin 10.00-20.00 saatleri arasında düzenlenip, Pazar günleri kapalı olması ve zincir mağazaların sattıkları ürünlere sınırlama getirilmesini talep etti.

Ticaret Bakanlığı’nın perakende ticaretin yasasında yapılması planlanan değişiklikle ilgili değerlendirmelerde bulunan Yançıl, yeni yasayla küçük esnafın korunması gerektiğini vurguladı.

Yançıl, yıllardır perakende sektöründe hizmet veren, sermayesi küçük; ama yaptığı işlevle birlikte hem semtine hem caddesine ve sokağına faydalı olan insanların tekelci bir zihniyetle ortadan kaldırılmasına mani olmak için yasanın çıkarılması gerektiğini belirtti.

HAKSIZ REKABET VURGUSU

Mevcut yasayla esnaf ve sanatkarların zincir marketlerle rekabet edemediğinin altını çizen Hasan Yançıl, yeni yasa tasarısının ticari hayatın düzenlenmesi, haksız rekabetin önlenmesi, tüketicinin daha kaliteli malı daha ucuza alması için çok önemli olduğunu belirtti.

Yançıl, “Mevcut yasa, esnafın rekabet edecek halinin kalmadığı, en ücra köşelere kadar binlerce dükkanın açıldığı, dolayısıyla tek noktadan kontrol edildiği için fiyatlarda da ister istemez artış yapıldığı bir uygulamaydı” diye konuştu.

“AVM VE ZİNCİR MARKETLER PAZAR GÜNLERİ KAPALI OLMALI”

Bakkallar Odası Başkanı Yançıl, “Yasada gıda perakende sektöründe faaliyet gösteren zincir mağazaların pazar günleri açılış saatine ilişkin yapılan düzenleme ile zincir mağazalarda satılacak ürünlerin sınırlandırılmasına ilişkin düzenlemeler esnaf ve sanatkarların mağduriyetini gidermek bakımından son derece yetersiz olduğu kanaatindeyim. AVM’lerin ve zincir mağazaların çalışma saatlerinin 10.00-20.00 arasında  düzenlenmesi, pazar günleri kapalı olmasının sağlanması ve zincir mağazaların sattıkları ürünlere esnaf ve sanatkarların sattığı ürünler yönünden de sınırlama getirilmesi esnaf ve sanatkarların mağduriyetini giderebileceği değerlendirilmektedir. Dolayısıyla kanunda bu yönde düzenleme yapılması esnaf ve sanatkarlar açısından olumlu bir gelişme olacaktır” ifadelerini kullandı. Cengiz GÜNER

YORUM YAP