DOLAR27,3861% 0.25
EURO29,0664% -0.07
STERLIN33,4657% 0.04
FRANG29,9498% 0.01
ALTIN1.627,65% -0,90
BITCOIN751.6870.872

Yarasalar suni mağarada

Yayınlanma Tarihi :

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Balıkesir’de inşa edilen Havran Barajı ile birlikte tesis edilen suni mağara bölgedeki yarasalara ev sahipliği ediyor.

Havran Barajı’nın yapımı esnasında baraj gölalanı içerisinde kalacak olan İnboğazı Mağarası’nın, Batı Anadolu’daki yarasa toplulukları için büyük önem arz ettiği tespit edilmişti. Bu tespit üzerine 2006 yılında bölgede yaşayan yarasaların zarar görmesini engellemek maksadıyla üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları  ile gönüllü kuruluşlarında yer aldığı bir komite kuruldu.

Kurulan komitenin önderliğinde ‘Yarasalar İçin Suni Mağara’ projesi adı altında bir çalışma başlatılmış ve bu proje kapsamında, aynı konumda hemen eski mağaranın (İnboğazı Mağarası) devamında ve su seviyesinin üzerinde kalacak şekilde benzer bir mağara yapılmasına karar verildi. Bilimsel veriler ışığında yapımına karar verilen mağara 16 aylık bir zaman diliminde tamamlanarak Eylül 2008 tarihinde bitirildi.

Eski mağaranın tabanındaki flora ve fauna yeni mağaraya taşınarak sıcaklık ve nem ayarlayıcı düzenekler mağaraya yerleştirildi. Mağara içerisinde özel bölümler tesis edilerek ve gerekli alt yapı hazırlanarak yarasaların eski mağaradan yeni mağaraya geçişleri sağlandı.

Proje sayesinde, binlerce yarasanın barınma ve üreme alanı olan suni mağara için günümüz fiyatlarıyla 4 milyon lira harcama yapıldı. Tabiat-insan-ekonomi dengesi gözetilerek inşa edilen Havran Barajı’nda, yarasalar zarar görmeden su tutuldu. Böylelikle hem yarasalar için yeni bir habitat oluşturuldu hem de yöre çiftçisi baraj sayesinde taşkın zararlarından korunarak sulama suyuna kavuştu.

“YATIRIMLAR YAPILIRKEN TABİATTAKİ CANLILARDA DÜŞÜNÜLÜYOR”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu vatandaşların faydası için yeni tesisler inşa ettiklerini ve bu esnada tabiatı da düşündüklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Bakanlık olarak vatandaşların istifade etmesi için tesisi inşa ederken tabiattaki canlıları da düşünerek hareket ediyoruz. Tıpkı Havran Barajı’nı inşa ederken oradaki yarasalar için suni mağara yaptığımız gibi İstanbul’da 3. Köprü inşaatına da oradaki lagünler zarar görmesin diye bir kavis verilmesini sağladık. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yatırım yaparken tabiattaki değerlerimizin zarar görmemesi gayesiyle hareket etmeye devam edeceğiz.” (Haber Merkezi)

YORUM YAP