Yayınlanma Tarihi :

Yaz Sofrasının Vazgeçilmezi Karışık Dolma

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, hafif ve lezzetli yemekler sofralarda yerini alıyor.

Yaz Sofrasının Vazgeçilmezi Karışık Dolma

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, hafif ve lezzetli yemekler sofralarda yerini alıyor. Bu yemeklerin başında ise biber, patates ve domates dolması geliyor. Hem pratik hazırlanışı hem de damaklarda bıraktığı eşsiz lezzetiyle dolmalar, yaz sofralarının vazgeçilmezi olarak öne çıkıyor.

Dolmaların iç harcı için gerekli malzemeler; pirinç, kuru soğan, maydanoz, domates, salça ve zeytinyağı bir kapta harmanlanarak hazırlanıyor. Bu karışıma tuz ve limon eklenerek lezzet katılıyor. Kıymalı dolmaları sevenler ise iç harca ek olarak kıyma da ekleyebilirler.

Hazırlık aşamasında, biberlerin içi temizleniyor, domates ve patateslerin ise içi oyuluyor. Hazırlanan iç harç, sebzelerin içine dolduruluyor. Geniş bir tencereye alınan biber, domates ve patatesler, biraz yağ ve su eşliğinde kısık ateşte pişiriliyor. Pişen dolmalar, yanında yaz salatası veya yoğurt ile servis ediliyor.

Yaz sofralarında lezzeti ve hafifliğiyle tercih edilen biber, patates ve domates dolması, hem göze hem de damağa hitap ediyor. Sağlıklı ve doyurucu bu yemek, aynı zamanda sofraları renklendiriyor.

Kaynak : Zeynep Gafarov

YORUM YAP