Yayınlanma Tarihi :

AKADEMİ TAKIMLARIMIZ

Balıkesirspor’umuzun alt yapısını oluşturmak adına Türkiye geneli katılımla futbolcu seçmeleri yapılacak.

AKADEMİ TAKIMLARIMIZ

Akademi takımlarımızın sorunları epeyce fazla, konulara epeyce vakıf olan, sorunları yaşayan, gören, duyan Balıkesirspor sevdalısı biri olarak şahsıma çok fazla şikâyet, karşılanması çokta zor olmayacak istekler geliyor ki bunları çözüm makamı maalesef ben değilim. Ben sorunları dimağımın yettiği, Haberci’de köşe yazılarımda yazarak, fırsat buldukça da yönetim kurulu üyeleriyle yüz yüze görüşerek iletmeye çalışıyorum.

Geçmişten günümüze alt yapı bizim için çok önemli söylemlerini hep duymuş ama icraat noktasına geldiğinde maalesef bir arpa boyu mesafe kat edemediğimizi hepimiz biliyoruz.

Tescil edilen 2024 / 2024 futbol sezonunda U19 / U17 takımlarımız bölgesel gelişim liginde, U15 / U14 takımlarımızda gelişim liginde mücadele ettiler. U16 takımı oluşturamadığımız için grup mücadelesi içinde bulunamadık. Gruplarında mücadele eden çocuklarımız futbol kariyerleri için hem tecrübe kazandılar hem de oynadıkları müsabakalarda liglerimizde mücadele eden bütün takımların scout ekipleri tarafından izlenildiler.

Adı üzerinde gelişim liglerinde mücadele eden gençlerimiz bir gün geldiğinde takımın ana kadrosunda yer almayı hayal ediyorlar. Peki bu çocuklar ne zorluklarla karşılaşıyor? Bilenimiz var mıdır? Yaşanan sıkıntıyı bilenlerin başında bu çocuklarımızın ebeveynleri gelmektedir. Birde bu çocuklarımızla antrenman yapan, onları hazırlamaya çalışan, onların yeteneklerine göre yönlendirmeye çalışan hocalarımız gelmekte.

Profesyonel liglerde mücadele ettiğimiz süreçte, gençlik gelişim liglerinde takım oluşturmaya devam ettikçe sıkıntılar yaşanmaya devam edilecektir. Ulaşım, konaklama ve iaşe başta olmak üzere çocuklarımızın antrenman malzemeleri, eşofman takımından tutun, ayakkabıları, rüzgarlıkları, yağmurluklarının temini hepsi başlı, başına bir sorun olmakta.

Belki de liyakatsız, çocuk gelişiminden bir haber, yöneticilerin yakını ya da tamamen siyaseten tercih edilerek çocuklarımızın başına teknik sorumlu olarak getirilen kişiler var ki takımlarda çocukları bulunan ebeveynlerin şikayetçi olduğu en büyük bu konu olarak dikkat çekmektedir.

Hayalimiz; geleceğimiz dediğimiz çocuklarımızın en alt seviyeden takımın bünyesine dahil olup, A takım kadrosunda yer almasıdır. Bundan yıllar öncesinde, epey yetenekli olan, sportif açıdan gelişmesini istediğim kendi oğlumu başta futbol yaz okuluna akabinde de akademi takımı adıyla adlandırdığımız alt yapı kadrosuna dahil etmiştim. İlk başlarda çok hevesle başladığımız futbol maceramız yaklaşık 3 ayın sonunda, ben artık antrenmanlara gitmek istemiyorum sözüyle sona ermişti. Neden mi? sona erdi derseniz, evladımın bana söylediği hep aynı hareketleri yapıyoruz, ne yaptığımızı bilmeden koşuyoruz, içmeye su getiremeyenler oluyor su veren yok, sakatlanıyoruz kimse bakmıyor gibi söylemleri hala kulağımdan gitmez.

Levent Eriş hocayla anlaşıldı, imza töreni düzenlendi, Başkanımız ve Hocamız konuşma yaptılar, alt yapıya önem vereceklerini dile getirdiler. Elbette öncelik A Takım olacaktır, olmalı da zaten itirazımız olmaz ama Bir Milyon Üç Yüz Bin nüfusa sahip büyükşehirden her sene en az 3 tane genç futbolcuyu takımımıza katmalıyız. Şimdi diyeceksiniz zaten takımda birçok profesyonel çocuğumuz var diye, sözleşmesi olan ama takımda yer bulamayan veya sözleşmesi sona eren kaç tane çocuğumuz bırakın profesyonel takımları, BAL ligi dahil nerde, hangi takımda yer bulabildi? diye sorarım hemen. Göze batanları da üç, beş kuruş için gözden çıkardık, sonuçta onlarda bir şekilde kaybolup gittiler zaten.

8 Temmuz 2024 tarihinde Balıkesir Ali Hikmet Paşa Tesisleri 2 Nolu sahada Balıkesirspor’umuzun alt yapısını oluşturmak adına Türkiye geneli katılımla futbolcu seçmeleri yapılacak. Geçmiş yıllarda da yapıldı bu organizasyon, birkaç tanesinde ben de bulundum acaba gelenlerde iyi çocuklar var mı diye, içlerinde sahiplenilse, eğitilse, ciddi mana da yetiştirilse star olacak çocuklar vardı, hiçbirini kazanamadık, hatta kendi kendine yetişenleri de elimizden kuş misali kaçırdık, gittiler diğer şehirlere, takımlara. Futbol ve Balıkesirspor sevdalısı biri olarak üzülüyor insan neticede. Bu zamana kadar alt yapı akademi takımlarımızda bütün işler En tehlikeli olan şekliyle ‘MIŞ’ gibi yapıldı maalesef yıllardır. Federasyon tarafından akademi takımlarımıza yollanan paralar çoğunlukla A takıma harcandı, gitti.

Alt yapı hocaları siyaseten, hatıra binaen göreve getirilmemeli, gerçek katkı sağlayacak onlarca hocalarımız var, onlar görevlendirilmeli, çocuklarımız ve ebeveynleri önemli olduklarını hissetmeli, antrenman malzemelerinden, ekipmanlarına, üst başlarından, iskân yerlerine kadar gereken önem verilmeli, kulübümüzün tesisleri Ali Hikmet Paşa tesisleriyle yarış eder hale gelmelidir. Tesisin kapısından giren en küçüğünden, en büyüğüne futbolcu kardeşlerimiz geri çıkmamak için mücadele edeceklerdir, kaçmak için değil. Zor gibi görünebilir ama artık bu iş bir yerden başlamalı derim. Elimizde un, şeker, yağ, tüp var helvayı yapacak ustayı bulmak zor olmasa gerek diyorum.

Bu yazıyı laf olsun diye yazmadım, bir dokunup bin ah işitmek çok basit, yıllardır çocuğunun peşinden koşan birkaç ebeveynle oturup, sohbet edin, duyduğunuzda inanamayacağınız neler anlatacaklardır sizlere. İçinizde konuya vakıf olan başta Taraftardan Sorumlu Sadettin Akbaba gibi yöneticilerimiz var, bu konuda aranızda oturup konuşabilirsiniz hiç yoktan. Uzun bir süreden sonra Büyükşehir Belediyemizin desteğini arkasına tamamen almış, amacı Balıkesirspor’umuza hizmet etmek amacıyla bir araya gelmiş güçlü, kuvvetli bir yönetim kurulumuz, sözü dinlenecek, saygı duyulan bir başkanımız var. Ekipçe bu sorunu kesinlikle çözeceklerdir diye düşünüyorum. Şahsıma kızacaklar olacaktır, olsun arada arı kovanına çomak sokacak bir deli lazım oda ben olayım istedim, arılar ya beni ısırırlar ya da mış gibi yapanları. Arı Kovanının çomak sokarak kızışmasında kesinlikle fayda var diye düşünüyorum.

Kaynak : Cahit Ökdem

YORUM YAP