DOLAR28,9706% 0.05
EURO31,8506% 0.14
STERLIN36,8234% 0.17
FRANG33,1737% 0.12
ALTIN1.903,10% 0,09
BITCOIN1.096.972-0.115

Bugün sigarayı bırakma günü

Yayınlanma Tarihi :

İl Sağlık Müdürlüğü, ‘31 Mayıs Dünya tütünsüz Günü’ nedeniyle sigara kullanan vatandaşları sigarayı bırakmaya çağırdı. İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe, tütün kullanımının koroner kalp hastalığı, inme hastalıklarını gelişimi için önemli bir risk oluşturduğunu söyledi.

Başta akciğer kanseri olmak üzere birçok önemli hastalığa yol açan sigara kullanımının kalp damar sağlığını da olumsuz etkileyerek hayati riske neden olduğunu kaydeden Kelemençe, “Gelişmiş ülkelerdeki ölümlerin yarısına yakın bir bölümü, ülkemizde yüzde 40.4 kadarının nedeni kalp-damar hastalıkları.

Bu nedenle kalp-damar hastalıklarından korunma çok önemlidir. Hastalıklardan korunmak için hastalığın oluş mekanizmasının ve hastalığın oluşunda rolü olan etmenlerin iyi bilinmesi gerekir. Kalp hastalıklarının meydana gelmesinde çok sayıda faktörün etkisi olmakla birlikte bunlar içinde üçünün önemi daha büyüktür. Bunlar yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sigaradır.

Sigara içenlerde kalp hastalığı riski, sigara içmeyenlerle kıyaslandığında 2-5 kat daha fazla bulunmaktadır. Ayrıca sigar felç, damar tıkanıklıkları, kalp krizi, kalp yetmezliği gibi hastalık nedenlerinin başında gelmektedir. Sigara içen kişilerin tansiyon ve kan kolesterol düzeyleri de yüksekse bu hastalıkların meydana gelme riski daha fazla olmaktadır.

Özellikle kalp hastalarının, ailesinde kalp rahatsızlığı öyküsü bulunanların ve damar sertliği saptanmış kişilerin, sigarayı bırakmaları ve sigara içilen ortamlardan uzak durması gerekmektedir.

Bu kapsamda ilimizde gerek danışmanlık gerekse ilaç tedavisi ve nikotin bandı hizmetlerinden faydalanmak amacıyla Sigara Bırakma Poliklinikleri faaliyet göstermektedir. Vatandaşlarımız, bu polikliniklere başvurması halinde ücretsiz destek alabileceklerdir. Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi, Balıkesir Devlet Hastanesi, Balıkesir Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Bandırma Devlet Hastanesi, Burhaniye Devlet Hastanesi, Edremit Devlet Hastanesi ve Gönen Devlet Hastanesi’nde Sigara Bırakma Poliklinikleri bulunuyor” dedi. İmran YOLAÇ

 

YORUM YAP