DOLAR 31,1186 % 0.25
EURO 33,7826 % 0.43
STERLIN 39,4451 % 0.18
FRANG 35,3430 % 0.3
ALTIN 2.034,48 % 0,09
BITCOIN 1.606.113 -1.27
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

“HPV, rutin aşı programında olmalı”

“HPV, rutin aşı programında olmalı”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, HPV aşılarının mutlaka Sağlık Bakanlığının rutin aşı programında olması gerektiğini vurgulayarak, HPV aşılarının en çok kanser nedeni olan HPV tipleriyle, siğillere neden olan HPV tiplerine karşı geliştirildiğini söyledi.

Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonundan, HPV ile ilişkili kadında rahim ağzı, dış genital organlar, makat, erkekte penis ve makat, her iki cinsiyette  baş-boyun ve boğaz kanserlerinden ve siğillerden korunmaya yarayan bir aşı olduğunu anlatan Tabip Odası Başkanı Uçan, “HPV aşıları en çok kanser nedeni olan HPV tipleriyle, siğillere neden olan HPV tiplerine karşı geliştirildi” dedi. Uçan, HPV aşılarının mutlaka Sağlık Bakanlığının rutin aşı programına alınmasını istedi.

“ÖNCELİK KORUYUCU SAĞLIK OLMALI”

Uçan, sağlıkta önceliğin koruyucu sağlık hizmetlerine verilmesini talep etti. Sağlık Bakanlığı’nın bütçe teklifi incelendiğinde, 2024 yılı bütçesinin yüzde 71’inin tedavi edici sağlık hizmetleri için ayrıldığının görüldüğünü ifade eden Necdet Uçan, “Bilimsel bilgiler ışığında yapılacak planlamada önceliğin koruyucu sağlık hizmetlerine verilmesi ve hem toplumun sağlığının geliştirilmesi hem de korunmasının öncelikli olması gerekiyor” diye konuştu.

UÇAN, HEKİMLERİN MAAŞ VE EMEKLİ AYLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ

Tabip Odası Başkanı Uçan, HPV aşısının hala programa dahil edilmediğini ve mevsimlik grip aşısının herkese önerilmesine karşın SGK’nin yalnızca 65 yaş üstü ile kronik hastalığı olanların aşı giderlerini karşıladığını belirterek, “Hekimler ve sağlık emekçileri de Türkiye’de emek gücünü satarak yaşamak zorunda olanların tümü gibi AKP hükümetleri döneminde daha da yoksullaşmış ve kıt kanaat geçinebilir hale getirilmiştir.

Bütçe teklifinde hekimlerin maaş ve emekli aylığına etki edecek 7200 ek göstergenin uygulanması ve özel hizmet tazminat oranlarının yükseltilmesiyle maaşlarda en az yüzde 150-200 oranında artış yapmaya olanak verecek düzenlemeler yapılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

“Bakanlığın bütçesinin hedefi şirketlere, yandaşlara kaynak aktarmak olmamalı” Uçan, açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verdi: “Sağlık Bakanlığı bütçesinin hedefi şirketlere, yandaşlara kaynak aktarmak olmamalıdır. Bir bütün olarak toplum sağlığının korunduğu, geliştirildiği toplumsal yaşantıya ulaşmak olmalı.” Bilge Yurdusev

Kaynak : Bilge Yurdusev

YORUM YAP