DOLAR 31,1186 % 0.25
EURO 33,7826 % 0.43
STERLIN 39,4451 % 0.18
FRANG 35,3430 % 0.3
ALTIN 2.034,48 % 0,09
BITCOIN 1.606.113 -1.27
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

Çalışma Bakanı, ekonomik kriz ortamından bihaber

Çalışma Bakanı, ekonomik kriz ortamından bihaber

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a tepki gösterdi. Sarı, “Bakan Işıkhan ülkenin içinde bulunmuş olduğu ekonomik kriz ortamından bihaber” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) bir otelde düzenlenen ‘Ortak Yarınlar Programı’ ödül töreninde, 11 Aralık’ta 2024 yılı asgari ücret seviyesini belirlemek üzere komisyon toplantılarına başlayacaklarını hatırlatarak, yaptığı ‘Her zaman olduğu gibi bu süreci işçi ve işveren temsilcilerimizle birlikte uzlaşma ve mutabakat anlayışıyla hassasiyetle yürüteceğiz. Şartlar ne olursa olsun geleceğin güçlü, müreffeh Türkiye’sini birlikte inşa edeceğimize inanıyorum’ açıklamasına tepki gösterdi. Sarı, “Bakan Işıkhan ülkenin içinde bulunmuş olduğu ekonomik kriz ortamından bihaber” dedi.

“ÇALIŞANLARIN YÜZDE 20’Sİ ASGARİ ÜCRET ALTINDA ÜCRET ALIYOR”

Milletvekili Serkan Sarı, “AKP’nin Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan ne yazık ki ülkenin içinde bulunmuş olduğu ekonomik kriz ortamından bihaber. Bugün markete gittiğinizde yumurtanın tanesi 7 lira, peynirin kilosu 300 lira olmuş durumda, kıymanın kilosu 400 lira. Kira son bir yıl içerisinde neredeyse yüzde 300 arttı. Bu artışlarla zaten 6 ay önce yapılmış olan asgari ücret bugün erimiş bitmiş tükenmiş durumda.

Ülkenin içinde bulunmuş olduğu ekonomik kriz ortamını göremeyen, enflasyonla mücadele edemeyen AKP iktidarı ne yazık ki yapılacak asgari ücret zammının da 3-4 ay içerisinde eriyeceğini de öngöremiyor. Bugün yoksulluk sınırı 44 bin lirayı bulmuş durumda. Her iki çalışandan bir tanesi asgari ücretle çalışıyor, çalışanların yüzde 20’si asgari ücretin altında düşük bir ücretle çalışmak zorunda bırakılıyor.

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan’ı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında çalışan emekçilerimizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ücret belirlenmesini ve bu ücretin de enflasyon koşullarında yılda en az iki defa enflasyon gelişmeleri göz önünde bulundurularak daha sıklıkla güncellenecek bir takvim açıklamalarını kendilerinden bekliyoruz” dedi. Bilge Yurdusev

Kaynak : Bilge Yurdusev

YORUM YAP