DOLAR 31,1456 % -0.01
EURO 33,8448 % 0.03
STERLIN 39,6095 % 0.16
FRANG 35,4420 % 0.06
ALTIN 2.033,87 % 0,04
BITCOIN 1.779.779 4.18
Yayınlanma Tarihi :

CHP Balıkesir Milletvekili Akın: AKP’nin ulusal madencilik politikası yok 

CHP Balıkesir Milletvekili Akın: AKP’nin ulusal  madencilik politikası yok 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Başdanışmanı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Sayıştay raporlarında tespit edilen maden kazaları ile ilgili tehlikelere dikkat çekti.

Akın konuşmasında; “AKP’nin ulusal bir madencilik yasası yoktur ve ulusal bir madencilik politikası anlayışıyla yapılmayan bir maden yasası da kesinlikle ve kesinlikle eksiktir” dedi.

Milletvekili Akın, “Bu madde, Maden Yasası’nda değişiklik öngörüyor ve her zamanki gibi, bu tasarıda, maalesef madencilerimiz yine unutulmuş. Torba Kanunu çorba kanuna çeviren iktidar, kendine yarayan her şeyi koyuyor fakat madencilikle ilgili hiçbir şey, madencilerle ilgili hiçbir maddeyi koymuyor. Çok değerli arkadaşlarım, AKP’nin ulusal bir madencilik yasası yoktur ve ulusal bir madencilik politikası anlayışıyla yapılmayan bir maden yasası da kesinlikle ve kesinlikle eksiktir.Bugün sağlıktan bahsettik. Evet, sağlıklı yaşama hakkı, Anayasa’mızda düzenlenen bir haktır ve bu hakkı korumak da devletin asli görevlerindendir. Hükûmet de bu hak doğrultusunda çalışmalar yapar, tasarruflar sağlar. Fakat gelin görün ki, bırakın sağlıklı yaşama hakkını, madencilerimizin yaşama hakkı dahi ellerinden alınıyor. Ülkemizde Madenciler Günü’nde bile maalesef 3 tane maden cinayeti gerçekleşti. Maalesef, kara elmas, madencilerimize tabut oldu.

Çok acıdır ki Zonguldaklı bir madencimiz aynen şöyle özetliyor: “Aşağıda ölüm var, yukarıda açlık. Aşağıdaki ölüm, olasılık; yukarıdaki açlık, kesin.” İşte sizin “yerli ve millî” dediğiniz politikanın açık ve net özeti budur. Bu dramatik tabloyu Zonguldaklı madencimiz gayet net, gayet açık şekilde anlatmış.Madencilerimize ölümü gösterip sıtmaya razı eden, AKP Hükümetinin maalesef tam da kendisidir. Güvencesiz, sendikasız, yerin tam 7 kat dibinde ekmek parası için ölümü göze alarak çalışan maden işçilerimizin Hükümetin gözünde zerre kadar yeri yoktur, değeri yoktur. Maalesef bunun ortadaki tespiti de belgesi de ülkenin en tepesindekinin maden ölümlerini bir fıtrat olarak söylemesidir.Olması gereken, elbette, sahip olduğumuz zenginlikleri ortaya çıkarıp bunları en iyi şekilde kamusal bir anlayışla değerlendirmek ama gelin görün ki sizlerin döneminde, iktidarlarınız döneminde rödovans sistemiyle, taşeronlaşmayla madencilik sahaları resmen özel sermayeye peşkeş çekildi. Peki, bunlar peşkeş çekilirken madencilerimizin hayatları veya imkânları, ücretleri ne oldu? Hiçbir şey olmadı, daha da kötüye gitti” dedi. (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP