Yayınlanma Tarihi :

CHP İl Başkanı Biçki: Diyanet’e hukuki yaptırım uygulanmalı

CHP İl Başkanı Biçki: Diyanet’e hukuki yaptırım uygulanmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, Diyanet’in kız çocuklarının 9 yaşında gebe kalabilecekleri, yanlarında veli olmadan da evlenebilecekleri açıklamasına tepki gösterdi.

Biçki, “Diyanet’in resmi internet sitesinde yer alan dini kavramlar sözlüğünde buluğ yaşının alt sınırı kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtmiş ve buna rağmen, kısa sure evvel yine aynı sitede, kızların ve erkeklerin bluğ çağında evlenebilecekleri öngörülmüştür. Böylece kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildiren diyanet, bununla da yetinmeyip, ergenlik çağına girmiş kız çocukları nikahlanırken velisi olmasa da olur şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bir kız babası olarak bu fetvayı şiddetle kınıyorum. AKP hükümetinin TCK’nin 39/2-a maddesinde suç işlemeye teşvik etmek ve suç işleme kararını kuvvetlendirmek kapsamında çocukların beden, ruh ve akıl sağlığını istismarına yönelik bu tür açıklamalarda bulunan diyanet ile ilgili olarak soruşturma başlatıp başlatmayacaklarını merak ediyorum” dedi. Mustafa ATİK

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP