DOLAR27,1716% 0.07
EURO28,9949% 0.03
STERLIN33,3202% 0.09
FRANG29,9874% 0.02
ALTIN1.681,87% 0,09
BITCOIN728.385-0.002

Erden Köybaşı da adaylığını açıkladı

Yayınlanma Tarihi :
Erden Köybaşı da adaylığını açıkladı

CHP İl Başkanlığı’nın 24 Eylül’de yapılacak 38. Olağan Kongresi öncesinde mevcut başkan Erden Köybaşı da adaylığını açıkladı. Seçime günler kala adaylığını duyuran Köybaşı, “Yarınlar için, yerelde iktidar için, Balıkesir’i sosyal demokrat belediyecilik ile tanıştırmak için, adayız. Sizlerin desteği ile sizlerden aldığımız güç ile bunu başaracağız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanılığı seçimine sayılı günler kala mevcut başkan Erden Köybaşı, il binasında çok sayıda partilinin katılımıyla aday olduğunu açıkladı. Ekibiyle beraber kürsüye çıkan Köybaşı, partililerden destek istedi. Erden Köybaşı, konuşmasında yerel ve ülke gündemini de değerlendirdi.

“Ülkemizin kilit taşı CHP ve CHP’lilerdir”

Konuşmasında CHP’nin 100. yaşında olduğunu anımsatan Köybaşı, “Vatanımızı kurtaran, sadece partimizi değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran başta  Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere bu uğurda canını seve seve feda eden tüm şehit ve gazilerimizi buradan bir kez daha minnetle anıyorum ve ruhları şad olsun” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin, (CHP) kuruluşunun ilk gününde olduğu gibi 100. kuruluş yılında da Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığının ve bayrağımızın yılmaz bekçisi olduğunu belirten Köybaşı, “Cumhuriyet Halk partisi ülkemizde laikliğin, çağdaşlığın, hakkın hukukun koruyucusu ve varlık sebebidir.Bu nedenle ülkemizde Atatürk devrim ve ilkelerinin yaşamda varlığını sürdürebilmesi ve geleceğe taşınmasının teminatı, ülkemizin kilit taşı Cumhuriyet Halk Partisi ve Cumhuriyet Halk Partililerdir” diye konuştu.

“Yurttaşlarımız açlığın pençesine düştü”

Türkiye’de herkesin tedirgin olduğunu, yaşanan bir günün bir diğer günü tutmadığını, vatandaşların artık korkuyla yaşadığını öne süren Köybaşı, “Her yeni güne uyanırken acaba bugün ne olacak, neyimi kaybedeceğim diyerek güne başlıyorlar.Üretilen korku politikaları ve kalıcılaşan adaletsizlik yurttaşlarımızı karamsar ve umutsuz hale getirdi. Ülkemizde Çiftçi, işçi, emekli, memur, esnaf tüm yurttaşlarımız yaşanan ağır zamlar altında ezilip derin yoksullukla mücadele etmeye çalışmaktadır.Ülkemizde 14-28 mayıs seçimlerinde kıt kanaat geçinebilen geçim sıkıntısı çeken yurttaşlarımız, iktidarın seçimden sonra uyguladığı rasyonel politikalarla derin yoksulluğun, açlığın pençesine düştü. AKP Genel Başkanı “yaşananlar ekonomik değil psikolojik sıkıntılardır” diyecek kadar yurttaşlarımızın sıkıntılarından uzak açıklamalar yapmaya, aklımızla alay etmeye devam ediyor” dedi.

” İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz”

Geçtiğimiz hafta içinde Madımak katliamı davası zaman aşımı nedeniyle düşürüldüğünü anımsatan Köybaşı, “Bu sadece davanın düşmesi değil adaletin, insanlığın, düşmesidir. Madımak katliamı insanlık suçudur, İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz.Mevcut iktidar ve AKP genel başkanı bir yandan cezası kesinleşmiş suçluları affederken, diğer yandan daha haklarında iddianame bile düzenlenememiş olanlar hapiste tutuluyor, milletin oyları ile vekil seçilmiş Can Atalay’dan, Gazeteci Barış Pehlivan’a, Merdan Yanardağ’a kadar tek suçları adaletsizliğe ses yükseltmek karşı çıkmak ve gazetecilik, muhalif gazetecilik yapmak olanlar adaletsiz adaletin pençesinde adalet aramaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

“Orta çağ zihniyetine karşı duracağız”

Anayasanın değişmez maddesi olan laiklik ilkesine, temel hak ve özgürlüklere açıkça düşmanlığını ortaya koyan bu orta çağ zihniyetine tüm güçleriyle karşı duracaklarını ve toplumu kendi bakış ve yaşam anlayışına göre kalıplara sokmaya çalışan gerici faşist anlayış karşısında geri adım atmayacaklarını belirten Köybaşı, “Ülke olarak, bu kadar ağır bir ekonomik buhranın içinden geçerken, ülkede ekonomik soykırım uygulanırken, çağdaşlık, laiklik, cumhuriyet bu kadar tehlike altındayken hiçbir vatanseverin, özellikle de hiçbir Cumhuriyet Halk Partilinin umutsuzluğa kapılma, kenara çekilme hakkı yoktur” dedi.

“Hedef, hep birlikte iktidar olmak”

Konuşmasında tüm ilçelerde kongrelerin tamamlandığını, bu kongrelere katılarak düşüncelerini anlattıklarını belirten Köybaşı, şöyle devam etti: “Gördük ki asgari müştereğimiz parti içindeki kırgınlık küskünlük ve bölünmenin son bulması güçlü olabilmek, Hep birlikte yerelde iktidar olmak. Bizde bu değerlendirmeler ışığında burada sizlerin huzurunda İl başkanlığına, çalışma arkadaşlarımızla il yönetimine adaylığımızı açıklıyoruz. Söyleyecek sözümüz, yapacak çok işimiz var. Partimizin yüzüncü yılında yapılacak olan yerel seçimler çok önemli hale geldi. Hedefimiz 2024 yılı yerel seçimlerinde Büyükşehir belediye başkanlığını kazanıp partimizin 100 yılını, yerel yönetimde Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında tamamlamak. Bu hedefle yönetime adayız. Partimizi temsil eden ok,  ilerlemeyi, sürati, hedefe ulaşmayı simgelediği için seçildi.”

“Geçmişe takılı kalmadan geleceğe yürüyeceğiz”

“Bizde bu şekilde ok gibi hızlı, hedefe ilerleyen başarı odaklı, iktidar hedefine kilitlenmiş bir örgüt yapısı ile 2024 yerel seçimler hedefine yürümemiz gerektiğini biliyoruz” diyen Erden Köybaşı, “Bu nedenle yönetime adayız. Kaybedecek bir günümüz, bir dakikamız bile yok, hamasetle zaman kaybetme lüksümüz yok, popülist söylemlerle sonuç alınamayacağını biliyoruz. Geçmişe takılı kalmadan geleceğe yürümemiz gerekiyor,Bu düşünce ve bu bilinçle yönetime adayız.Bizler; Cumhuriyet Halk Partisinin ilkeleri doğrultusunda Balıkesir’de birinci parti olmayı hedef olarak koymuş, gençliğin enerjisini, kadınların aklını, örgütümüzün tecrübesini bir potada eritmiş, birlikte üretecek, kucaklayıcı, güçlü bir yönetim için adayız.Bu zorlu yolda, yönetim olarak, partimize bu güne kadar emek vermiş, en gencinden, en yaş almışına kadar tüm üyelerimizin desteğine ihtiyacımız olduğunu biliyoruz.Bu nedenle, partimize her kademede  hizmet etmiş olan herkese saygımız sonsuz, hepsini sevgi ile kucaklıyoruz birlikte olmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

“Partimiz kişilerin değil halkın partisi”

Erden Köybaşı sözlerine şöyle devam etti: Hedefimiz tek ve ortak “yerelde iktidar.” Gün birlik olma birlikte yürüme günü. 2024 hedefine ulaşmak için birlikte olma zamanıdır. Bizler İsimlerle ilgilenmiyoruz, yapacaklarımız ve hedefimiz önceliğimiz.Bu konuda üyelerimize örgütümüze sizlere  güveniyoruz. Partimizin kişilerin değil, ilkelerin, değerlerin Halk’ın partisi olduğuna inanıyoruz. Partimizde kişilere değil, partimizin kurumsal kimliğine, tarihine, geleneklerine, bu partiyi var eden kurucu kadrolardan emanet ilkelerine, sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur. Şunu açıkça belirtmek istiyorum ki partimizde yapılan görevler bir sonraki görevin ya da unvanın basamağı olarak düşünülmemelidir.

“Mevcut belediye sayımızı arttıracağız”

Biz öncelikle yerelde iktidar olmak amacıyla bir aradayız, bunun genelde iktidarı getireceğini biliyoruz. Son seçimde ülke genelinde başarılı olamadık, ancak Balıkesir il örgütü olarak il başkanlığımız koordinesinde 20 ilçe başkanlığımız ve siz değerli yol arkadaşlarımın öz verili çalışmaları sonucunda ülkede alınan ortalama oy oranının üzerinde oy alarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde 1. parti olarak çıktık. Örgütümüz  yerel seçimlerde 1. çıkma gücünü bu şekilde göstermiş, büyükşehir belediye başkanlığını kazanma iradesini ortaya koydu. Bildiğiniz gibi yerel seçimler ve genel seçimlerin dinamikleri çok farklıdır. Hep birlikte öncelikle Balıkesir Büyükşehir Belediyesini alarak mevcut belediye sayımızı arttıracağız.

“Çalışmalarımıza hız vereceğiz”

Yerel yönetim seçimlerinin arifesinde yapacağımız 38. kongremizde, seçilecek kadronun yerelde iktidar olacağını, halkımızı hak ettiği sosyal belediyecilikle tanıştıracağını ve yerel iktidardan genel iktidara yürüyüşümüzü gerçekleştireceğine inanıyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu amaç ile yönetime adayız. Önümüzde çok önemli seçim süreci var, bu nedenle hızlı hareket edebilen, dinamik, hedefe kilitlenmiş bir örgüt yapısını faal hale getireceğiz.Sokak, mahalle, ilçe ve il bu konik yapıyı mutlaka oluşturacağız ve bilgi akışını raporlamayı sürekli hale getireceğiz.Partimizin öbek örgütlenmesini çok önemsiyoruz ve bu çalışmayı daha etkin hale getirip çalışmalarımıza hız vereceğiz. Öbekten, ilçeye oluşan gruplar kurarak çok hızlı iletişim kurabilen hareket edebilen bir yapıyı yaşama geçireceğiz.

“Güçlü örgüt güçlü CHP”

Klasik sıradan köy kahve mahalle çalışması yerine 20 ye 80 kuralına göre enerjimizi ve kaynaklarımızı çok daha verimli kullanıp kısa zaman içinde çok daha fazla yurttaşımıza ulaşacağız, dokunacağız. Bu konuda programlarımız hazır. Bu çalışmalarımızla bu güne kadar olduğundan bir adım daha önde, gündemi belirleyen, yakından takip eden bir örgüt ve il başkanlığı olacağız. Mazeret üreten değil başarıya inanmış ve başaran bir örgüt ve il yönetimi olacağız. Bunlar için, bugüne kadar olduğu gibi, ulaşılırız, şeffafız, kararlıyız, güçlüyüz. Kadınlarımız, gençlerimiz, köyler, çevre, iş dünyası, yerel yönetimler ve basın ile ilişkiler konusunda yol arkadaşlarımız ve yapacaklarımız hazır. Bütün bunları başarabilmek için omuz omuza hep birlikte güçlü örgüt güçlü CHP diyebilmemiz gerekiyor. Yarınlar için, yerelde iktidar için,Balıkesir’i sosyal demokrat belediyecilik ile tanıştırmak için, adayız.Sizlerin desteği ile sizlerden aldığımız güç ile bunu başaracağız. Bilge Yurdusev

 

 

YORUM YAP