Yayınlanma Tarihi :

Onyedi Eylül’de deneyimlerini anlattı

Vali Ersin Yazıcı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi, meslek hayatını, üniversite yıllarını, kariyer planlamalarını anlattı.

Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi kapsamında merkez ve ilçelerde öğrenci buluşmalarını sürdüren Vali Ersin Yazıcı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu.

Üniversite öğrencileri ile devlet hayatı boyunca edindiği birikim ve tecrübeleri, hayat felsefesini, gelecek vizyonunu, Balıkesir ve eğitime dair görüş ve düşüncelerini paylaşan Vali Yazıcı, “1992 yılında kaymakamlıkla bu yola adım attım. Mülki idare amiri kaymakam ya da vali, ilde tüm bakanlıkları temsil eder. Merkez yönetimin ildeki temsilcisidir. Vali ya da kaymakam, tüm kanun, tüzük ve yönetmeliklerin uygulanmasından sorumlu kişidir. Mezun olurken farklı duygular yaşıyordum. Çalışmam gerektiği için üniversiteye devam etmede sıkıntı çektim. Ancak yine de dört yılda mezun oldum. Üniversite bitince aslında her şeyin yeni başladığını fark ettim. Ailem mezun olunca hemen işe başlamamı bekliyordu. Ayrıca ekonomik problemler nedeniyle de işe başlamam gerekiyordu. Kendimi, benden daha önce mezun olmuş kişiler kaymakam, hakim, müfettiş, denetçi olabiliyor, ben de aynı okulu bitirirken, neden ben de aynısını yapamayayım diyerek motive ettim.  Üniversitede bu bölümü bitirince ne olacağımı sürekli soranlara kaymakam olunuyor dedik. Mezun olunca da hemen kaymakam olmamı bekliyorlardı. Öğrencilere tavsiyem kendinize geri zekalı olup olmadığınızı sorun, o zaman Türk gencinin neler yapabileceğini göreceksiniz. Türk genci eğer bir şeye inanıyorsa istediğini yapabilir. Eğer ki ülkeyi kalkındıracaksak hep birlikte çalışmalıyız” dedi.

Vali Yazıcı, “Mülki idare amirleri aynı zamanda hükümet politikalarını uygulamakla görevli kişilerdir. Türkiye bir hukuk devletidir. İlde asayişin bir numaralı sorumlusu validir, ilçede de kaymakamdır. Herhangi bir sorun olduğunda sorumluluk validedir. İşimi yapmaktan mutluyum. Halka istediğiniz alanda hizmet etmek açısından güzel bir meslek. Özel hayat açısından sıkıntılı bir meslek. ailenizle vakit geçirmeniz zor hale geliyor. Her kaymakam vali olmayı ister. İnsanların hedefleri hiçbir zaman bitmemeli. Kendi imkanlarımla ne yapabilirim? diye düşünerek hareket ettim. Belki her şeyi yapamazsınız ama bir şeyi yapabilirsiniz. İstediğiniz her şeyi anında yapamayabilirsiniz. Her şeyin merkezinde insan var. İnsan isterse her şeyi gerçekleştirebilir. Hedefsizliği bir türlü kabul edemiyorum. Rize valisiyken 80 yaşında ziyaret etiğimiz nine hacca gitmek istediğini söyledi. Yatalak bir hasta olan nine, hayatını zor sürdürmesine rağmen isteğinden ve hedefinden vazgeçmemiş” diye konuştu.

Hayalsiz ve hedefsiz bir kamu çalışanı olmamalı diyerek sözlerine devam eden Yazıcı, “Küçücük bir büfe işletseniz bile bir hedefiniz olur. Ortaokul ve lisede devlet parasız yurtlarda kaldım. Şu anda da vali olarak görevimi sürdürüyorum. Ne yaparsam yapayım devlete olan borcumu ödeyemem diye düşünüyorum. Bu ülkeyi seviyorsam işimi de severek yapmalıyım.” dedi.

Öğrencilerin soru cevaplarıyla yoğun ilgi gösterdiği konferansın sonunda  Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir,  Vali Yazıcı’ya plaket ve Bandırma Vapuru takdim etti. (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP