Yayınlanma Tarihi :

“Utanç dolu teklife el kaldırmayın”

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifini değerlendirdi.

“Utanç dolu teklife el kaldırmayın”

İktidarın ‘kendi memurunu yaratma’ kanunu olarak eleştirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifinin Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldüğünü hatırlatan Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, milletvekillerine utanç teklifine el kaldırmayın çağrısında bulundu.

ŞAHİN, TEKLİFİ DEĞERLENDİRDİ

Eğitim-Sen Şube Başkanı Şahin, kurulacak olan Milli Eğitim Akademisi’nde eğitim alacak olan öğretmenlerden başarılı olanların ancak sözleşmeli öğretmen olarak atanabileceğini, ancak üç yıl sonra ise uygun bulananların kadroya alınacaklarını söyledi.

Şahin, “Aynı zamanda müfettişler tarafından yetersiz bulanan kadrolu öğretmenler ve okul yöneticileri de akademide eğitime alınacak. Eğitimde başarısız olan öğretmenler ise başka kadrolara atanacak. Öğretmen istihdamında ayrımcılığa yol açacak. Teklif eğitimcilerin ekonomik sorunlarına, özlük ve demokratik haklarında yaşanan sorunlara, liyakat taleplerini ve şiddete karşı bir çözüm sunmuyor.

Mevcut meslek kanunu önümüzdeki süreçte öğretmenleri birçok sorunla karşı karşıya bırakacak. Eğitim fakülteleri ortadan kalkacak ve Milli Eğitim Akademisi ile öğretmen adayları için ciddi bir mağduriyet yaratılacak. Bir kadrolaşma hareketi oluşturulacak, böylelikle Cumhur İttifakı’na yakın olmayan öğretmenleri ayıklamaya tutacak” dedi.

Kaynak : Basın Bülteni

YORUM YAP