“TÜİK enflasyonu sahte, yoksulluk gerçek!”

KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Gürbüz Şahin, TÜİK’in yaşanan hayat pahalılığını en az yarı yarıya düşük göstererek, maaş artışlarını kara delik gibi yutmaya devam ettiğini söyledi.

Yayınlanma Tarihi :
“TÜİK enflasyonu sahte, yoksulluk gerçek!”

KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Gürbüz Şahin, TÜİK’in yaşanan hayat pahalılığını en az yarı yarıya düşük göstererek, maaş artışlarını kara delik gibi yutmaya devam ettiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yine şaşırtmadığını, bugün bir kez daha milyonların hakkını gasp etmeye yol açacak enflasyon verilerini açıkladığını belirten KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Gürbüz  Şahin, “TÜİK yaşadığımız hayat pahalılığını en az yarı yarıya düşük göstererek maaş artışlarımızı kara delik gibi yutmaya devam ediyor. TÜİK şaşırtmadı. Bugün bir kez daha milyonların hakkını gasp etmeye yol açacak enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK’e göre Haziran enflasyonu aylık yüzde 1.64 yıllık enflasyon ise yüzde 71.60  Milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklinin maaş artışında önemli bir faktör olan altı aylık enflasyon ise yüzde24.73 TÜİK’ten bir saat önce açıklama yapan Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubuna (ENAGrup) göre ise enflasyon Haziranda aylık yüzde 4.27 altı aylık yüzde 41.16 yıllık yüzde 113.08 artmıştır. Yaşadığımız gerçek hayat pahalılığı ile ilgisi olmayan sanal rakamlar özellikle maaş zammı alacağımız dönemlerde daha da aşağı çekiliyor” dedi.

“TÜİK YALAN SÖYLÜYOR”

Şahin, TÜİK tarafından açıklanan rakamların yalan olduğunu öne sürdü. “Biliyoruz ki, TÜİK rakamlara takla attırarak gerçek enflasyonu gizliyor! Biliyoruz ki, TÜİK, iktidarın talimatlarıyla, masa başı hesaplamalarla iktidarın daha baştan belirlediği rakamları açıklıyor. Biliyoruz ki, TÜİK gerçekler ortaya çıkmasın diye kesinleşmiş mahkeme kararına rağmen enflasyon hesaplamasının temelini oluşturan madde fiyat listesini açıklamıyor. Biliyoruz ki, yandaş konfederasyonla yaptığı satış sözleşmeleri yetmiyormuş gibi TÜİK eliyle de alın terimize, emeğimize göz koyuyor” sözleriyle açıklamasını sürdüren Şahin, “İktidarın ekonomi bürokratları dünya ekonomi tarihine geçecek şekilde kurnazlıklara, hilelere, gerçekleri ters yüz etmeye devam ediyorlar. İktidarın son hilesi TÜFE sepetinde azımsanmayacak bir ağırlığa sahip olan elektriğe yapılan zam oldu.

İktidar elektriğe asıl etkisini kış aylarında hissedeceğimiz şekilde yüzde 38’lik zam yaptı. Yapılan zam açıklandığı Haziran ayında değil 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek şekilde yapıldı. Böylece yapılan zam Haziran ayı enflasyon hesaplamasında dikkate alınmadı. Bu şekilde emekliler ve kamu emekçilerinin altı aylık maaş artışında yaklaşık 1 puanını gasp ettiler.

Bununla da yetinmediler başta akaryakıt olmak üzere iğneden ipliğe yapacakları zamları TÜİK’in altı aylık enflasyon hesaplamasının sonrasına bıraktılar. Bugün ve sonrasında zam yağmuru altında kalacağımızı geçmiş Temmuz aylarından da biliyoruz. Bu şekilde bırakalım maaşlarımıza yapılacak enflasyon oranındaki artışı alım gücü itibariyle var olanı da elimizden, cebimizden alıyorlar” diye konuştu.

“HER GÜN BİRAZ DAHA YOKSULLUĞA, SEFALETE TERK EDİLİYORUZ”

Kamu emekçileri, emeklilerinin yıllardır ne bütçeden hakkını ne de refahtan payını almadıkları gibi TÜİK eliyle de her gün biraz daha yoksulluğa, sefalete terk edildiğini öne süren Gürbüz Şahin, açıklamasını şöyle tamamladı: “Yaşadığımız gerçek enflasyon, hayat pahalılığı altında kamu emekçileri, emeklileri ezim ezim eziliyor. Ortalama kira bedelinin en az 15 bin lira olduğu günümüzde 17 bin liraya mahkum edilen asgari ücretliler inim inim inliyor. Buna rağmen İngiltere’de özel şirketlere danışmanlık yaparken Saray’dan çağrılarak gelen Hazine ve Maliye Bakanı ‘Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek asgari ücret bizde’ diyerek, gözümüzün içine baka baka yalan söylüyor.

Asgari ücret Almanya’da bin 997, Hollanda’da bin 995, Belçika’da bin 955, İrlanda’da bin 910, ve Fransa’da bin 747 avrodur. İspanya bin 260 avro aylık asgari ücrete sahipken; ABD bin 156 dolar, Yunanistan 910, Portekiz 887, Malta 835, Polonya 811 ve Romanya 604 avro asgari ücrete sahiptir. Türkiye’de ise yaklaşık 485 avro’ya denk gelmektedir. Türkiye’de asgari ücret Avrupa ülkelerine göre dipte seyrederken böylesi açıklamalar yapmalarına bu kadarına da pes diyoruz.”

Kaynak : Basın Bülteni

YORUM YAP