DOLAR27,1702% 0.16
EURO28,9787% 0.24
STERLIN33,3444% -0.03
FRANG30,0371% 0.22
ALTIN1.681,46% 0,41
BITCOIN726.026-0.197

Betül Dikici: Kadına yönelik şiddet, insan hakları ihlalidir

Yayınlanma Tarihi :

TMMOB Balıkesir İKK ve Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ı öncelikle tüm kadınlardan özür dilemeye, sonrasında da derhal istifa etmeye davet etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın pandemi döneminde artan kadına yönelik şiddet için ‘tolere edilebilir’ ifadesini kullanmasına ilişkin değerlendirmede bulunan TMMOB Balıkesir İKK ve Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici  “Daha üç gün önce Altınova ve Akçay’da işlenen kadın cinayetleri İstanbul Sözleşmesi Yaşatır haykırışlarımıza kulak tıkayan erkek egemen anlayış, kadınları evde, iş yerinde, sokakta katletmeye devam ediyor.  Yine yüreğimiz yandı; bir günde iki kadın erkekler tarafından öldürüldü.  Üzgünüz,  öfkeliyiz. Bölgemizde bir günde iki kadın katledildi. Hem de,  pandemi döneminde kadına yönelik şiddetin yüzde 32 oranında arttığının açıklandığı, Aile Bakanı Derya Yanık’ın bu oranın  ‘tolere edilebilir düzeyde’ olduğunu söylediği bir günde.  Birgül ve Sibel katledildi” dedi.

“NİSAN AYINDA 16 KADIN CİNAYETİ İŞLENDİ”

Kadına yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğunu yineleyen Dikici, son bir yıldır pandemi sürecinde, kadına yönelik her türlü şiddetin ve kadın cinayetlerinin sistematik olarak arttığının görüldüğüne dikkat çekti.

Dikici, “Yok hükmündeki 20 Mart 2021 tarihli İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından sonra, Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu verilerine göre, Mart ayında 28 kadın cinayeti işlenmiş olup, 19’u şüpheli ölümdür. Nisan ayında 16 kadın cinayeti işlenmiş, 14’ü şüpheli ölümdür. Daha bir gün önce bir kadın, koruma istediği karakoldan dönerken vuruldu; bir başka kadın ise, tedbir kararı aldırdığı erkek tarafından öldürüldü. Tüm bunlar içimizi yakarken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı pandemi döneminde artan kadına yönelik şiddet için ‘tolere edilebilir’ dedi. Tolere etmek; Türk Dil Kurumu’na göre ‘hoş görmek, katlanmak, tahammül etmek’ anlamına gelmektedir. Görevi kadınları korumak olan devletin kadın Bakanı, dayak yemeyi, bıçaklanmayı, cinsel şiddete uğramayı ve öldürülmeyi  ‘tolere edin’ diyor. Tolere etmiyoruz!” diye konuştu.

“ÖZÜR DİLEYİN”

Dikici, “Sarf ettiği bu sözle oturduğu koltuğun hakkını veremeyeceği gibi, kadın haklarına yönelik mücadelemizi de baltalayacağını açıkça gösteren, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ı öncelikle tüm kadınlardan özür dilemeye, sonrasında da derhal istifa etmeye davet ediyoruz. Biz TMMOB’li mühendis, mimar, şehir plancı kadınlar, salgına, yaşadığımız her türlü olumsuz koşullara ve eşitsizliğe rağmen, sesimizi yükseltmeye, haklarımızın savunucusu ve hukuksuzluğun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddeti de, şiddeti tolere eden politikaları da tolere etmiyoruz. Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var. Yaşasın kadın dayanışması”  dedi. Cengiz GÜNER

YORUM YAP