Yayınlanma Tarihi :

Modern Mutfakların Geleneksel Lezzeti Kuru Yufka

Kuru yufka, hem geleneksel lezzetlerin modern mutfaklarda yer bulmasına olanak tanıyıp hem de pratikliği ile zamandan tasarruf sağlıyor.

Modern Mutfakların Geleneksel Lezzeti Kuru Yufka

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kuru yufka, hem pratik kullanımı hem de uzun süre saklanabilmesi ile ev hanımlarının favorisi olmaya devam ediyor. Yapımından tüketimine ve muhafazasına kadar tüm detayları aktaran Vildan Duroğlu, kuru yufkanın hem geleneksel lezzetlerin modern mutfaklarda yer bulmasına olanak tanıdığını hem de pratikliği ile zamandan tasarruf sağladığını söyledi.

Kuru yufka yapımının oldukça basit ve malzeme açısından ekonomik bir süreç olduğunu dile getiren Vildan Duroğlu, “Un, su ve tuz kuru yufka yapımı için yeterli olsa da ben, süt ve yumurta da kullanıyorum ki daha lezzetli olsun. Geniş bir karıştırma kabına unumuzu koyup ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Azar azar su ve süt ekleyerek yumuşak, ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar yoğurup, bir süre dinlendiriyoruz. Sonrasında bezelere ayırdığımız hamuru kısa bir süre daha dinlenmeye bırakıyoruz. Dinlenen hamur bezelerini ince ince açtıktan sonra saçta pişiriyoruz” dedi.

Kuru yufkanın önceki yıllarda imece usulüyle yapıldığını hatırlatan Duroğlu, “Bundan 30-40 yıl önce Ramazan ayı öncesinde veya kış mevsimi hazırlıkları yapılırken, müsait olan evlerde toplanan komşu kadınlar, birçok ihtiyacını olduğu gibi kuru yufkalarını da imece usulüyle yapardı. O zaman, kuru yufkalar, odun ateşi üzerine konulan saçlarda pişerdi” dedi.

Kuru yufkanın, birçok farklı şekilde kullanılabildiğini ifade eden Duroğlu, “Kuru yufkaları ıslatarak yumuşatıp, iç malzemesini koyarak tavada pişirerek gözleme yapabilirsiniz. Yufkaları ıslatıp börek yapımında kullanabilirsiniz. Kuru yufkaları küçük parçalara kırarak yufka tiriti de yapabilirsiniz” dedi.

Kuru yufkanın en büyük avantajlarından birinin uzun süre bozulmadan saklanabilmesi olduğunu belirten Duroğlu, “Kuru yufkaları serin ve kuru bir yerde saklayın. Nemli ortamlardan uzak tutmak, yufkaların küflenmesini engeller. Kuru yufkayı uygun koşullarda sakladığımızda yaklaşık bir yıl muhafaza edebiliriz” dedi.

Kaynak : Harun Çağlar

YORUM YAP