Yayınlanma Tarihi :

Halkoyunları Ve Yöre Yöre Anadolum

Folklor, kelime anlamı bakımından, halkoyunları ile eş anlamlıymış gibi kullanılır.

Halkoyunları Ve Yöre Yöre Anadolum

Folklor, kelime anlamı bakımından, halkoyunları ile eş anlamlıymış gibi kullanılır. Öncelikle halk dilinde yanlış telaffuz edilen bu durumu düzeltmemizde fayda var. Folklor ,herhangi bir bölgede yaşamını sürdüren halkın, bütün kültür ürünlerini, gelenek göreneklerini, inançlarını, müziğini ,oyunlarını, mutfağını, vs. inceleyen ve bütün bunların birbirleriyle ilişkilerini ortaya çıkartan, bu konularla alakalı varsa eğer bütün sorunları çözmeye çalışan, ve yine bu konularla alakalı bütün kural, kuram ve yasaları bulmaya çalışan bilim dalıdır.

Halkoyunları ise bu Folklor biliminin içerisinde çok önemli  yeri olan bir bölümdür. Halkoyunları ,halkın kültürel üretimi olan  kendine has, kendine özgü devinimlerle ve genellikle müzik eşliğinde oynanan oyunlardır. Halkoyunları’mız Anadoluda bütün yörelerde o bölgenin kültürel yapısını yansıtır. Ege ve Batı yörelerinde ZEYBEK / iç Ege, iç Batı Anadolu ve Batı Karadeniz de KAŞIKLI ZEYBEK /  Göller yöresinde TEKE  / Erzurum ve çevresinde  BAR  /  Çukurova ve çevresi, Orta, Doğu ve Güneydoğu  Anadolu da HALAY  /  Trakya’da  HORA  /  Konya ve Mersin  çevrelerinde KAŞIK /  Kars ve civarlarında KAFKAS vs.  oyun türleri şeklindedir. Halkoyunlarının yörelerdeki ayrımı, konularına göre ayrımlamadır. Mesela ayrım demişken, cinsiyete göre yapılan ayrımlama, tek kişilik kadın ve tek kişilik erkek oyunları vardır. İki kişilik erkek ve iki kişilik kadın oyunları vardır. Toplu kadın ve toplu erkek oyunları vardır. Mesela oyunların türkülü olanları vardır. Yer adı, renk adı, meslek adı taşıyan oyunlar vardır mesela.

Anadolu’muzun halkoyunlarının büyük bir bölümü, günlük yaşamı, kadın erkek ilişkilerini, vuruşmaları, doğa olaylarını ve hayvanları taklite dayanır. Bizler kendi yörelerinin, kendi Halkoyunları türünün usta çalıştırıcıları ve antrenörleri olarak bulunduğumuz coğrafyanın, Halkoyunlarını, önce kıymetli hocalarımız dan öğrenip, daha sonrada araştırıp en doğru şekilde gelecek kuşağa aktarma çabasındayız. Bütün yörelerin bu eşsiz Halkoyunları Kültürünü öğrenip, öğretme olanağına tabiki sahip değiliz ama elimizden geldiğince kendi yöre insanlarından bu Kültürü olabildiğince öğrenip herkese öğretmeye, Halkoyunlarını yaşatmaya çalışıyoruz. Her platformda eğitimi verilen bu Kültür çok önemli ama altını çizerek belirtmek istiyorum ki bundan önceki köşe yazılarımda da belirttiğim gibi, okullarımız bu kültürün eğitimi açısından öncelik taşımaktadır.
Halkoyunları kültürümüzü okullarımızdaki bütün çocuklarımız ve  gençlerimize sağlıklı öğretebilmemiz için  biz usta çalıştırıcılar ve antrenörlere gereken bütün desteklerini sonuna kadar gösterip yanımızda olan, bütün Milli Eğitim müdürlerimize, Okul müdürlerimize ve kıymetli öğretmenlerimize sonsuz teşekkürler. İyiki varsınız.
Kaynak : Kazım Toprak

YORUM YAP