Yayınlanma Tarihi :

‘Şahane Züğürtler’ bu akşam Avlu’da

‘27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ‘Şahane Züğürtler’ adlı tiyatro oyununu saat 19:30’da Avlu’da ücretsiz olarak Balıkesirliler ile buluşturacak.

Dünya Tiyatro Günü nedeniyle açıklama yapan Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Metin Yalçın, “Bugün dünyada adil bir yaşam için ne yazık ki güçler eşit değil. Değişik egemenlik düzenleri tek ulusun, tek ırkın, tek cinsin, tek cinsel tercihin, tek dinin, tek ideolojinin, tek kültürel çerçevenin ötekilere üstün olduğuna hepimizi inandırma çabasında. Dahası bu çaba ne yazık ki dünyadaki ülkelerin çoğunu da inanılmaz bir hızla kaosa sürüklemekte. Her geçen gün sanatlarla toplum gündemleri arasında daha da sağlam olması gereken bağlar ise adeta kopma noktasına gelmekte. Şartlar böylesine zorlu olunca doğal olarak toplumlar da kendilerine giydirilmek istenen deli gömleğine isyan etmekte. Bastırılması olanaksız gösteri ruhu insanların toplandığı her yerde açığa çıkar. Bu durum tiyatro sahnesinde, yüz binlerle yapılan mitinglerde ve hatta tek başına Tiananmen Meydanında tanklara karşı direnirken de geçerlidir. Tiyatro, ortak değerlerimizi daha güçlü bir şekilde savunabileceğimiz bir kale. İnsanları bir arada tutmanın en içten, en yalın ve en evrensel aracı. İnandığımız ve savunduğumuz değerlerin en etkili konuşmacısı. Bizlerin en insani sığınağı. Gelin bu sığınağa sahip çıkalım, bu kaleyi koruyalım. Yarın öleceğimizi bilsek de yeni sahnelere, yeni oyunlara perde açalım. Dostoyevski, ‘Anlatılacak bir hikâyen yoksa, sen o yaşadığına yaşam diyebilir misin?’ der.

Balıkesir SMMM Odası olarak anlatacak hikâyelerimiz ve açılacak perdemiz olduğu için bu yılda bu sözün gereğini yerine getiriyoruz. Balıkesir SMMMO Tiyatro Topluluğu olarak 5. yılımızda Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin salonlarını bize açmasıyla yine bir 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde Şahane Züğürtler oyunuyla ücretsiz olarak sahnedeyiz. Tüm hemşerilerimizi oyunumuza bekleriz” dedi. İmran YOLAÇ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP