DOLAR27,3861% 0.25
EURO29,0664% -0.07
STERLIN33,4657% 0.04
FRANG29,9498% 0.01
ALTIN1.627,65% -0,90
BITCOIN752.8491.124

Cinsel sorunlar çözümlenebiliyor

Yayınlanma Tarihi :
Cinsel sorunlar çözümlenebiliyor

Cinsel Terapi Uzmanı ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Op. Dr. Tülin Kahveci, toplumda tabu görülen cinsel problemlerin cinsel terapi ile kolaylıkla çözümlenebildiğini bildirdi.

Balıkesir’de Cinsel Terapi Uzmanı olarak hastalarına hizmet veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tülin Kahveci, toplumda tabu olarak görülen cinsel problemlerin terapi ile çözüme kavuşturulduğunu açıkladı.

“EN SIK GÖRÜLEN PROBLEM VAJİNUSMUS”

HABERCİ’ye konuşan Op. Dr. Kahveci, “Cinsel terapide en sık duyduğumuz rahatsızlık vajinusmus dediğimiz ilişkiye girememe durumu  öne çıkıyor. Cinsel isteksizlik ve boşalma problemlerinde de cinsel terapi uygulanabiliyor. Cinsel terapi kliniklerine en sık başvurma nedeni vajinusmus. Cinsel terapi merkezlerine başvuran her 10 hastanın 9’u vajinusmus problemi ile karşı karşıya. Vajinusmus dediğimiz durum, evli çiftlerde birlikte olamama durumu olarak tanımlanıyor. Evli çiftler evlendikleri ilk anda bunu bir problem olarak düşünmüyor. Bir hafta boyunca bir çift birlikte olmayı deneyip ve eğer ilişkiye giremiyorsa, mutlaka öncesinde bir kadın doğum uzmanına ve ardından cinsel terapi kliniklerine başvurmalılar” dedi.

SEANSLAR İLE EĞİTİM VERİLİYOR

Cinsel terapide seanslar halinde çiftlere eğitim verdiklerini kaydeden Cinsel Terapi Uzmanı ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Op. Dr. Tülin Kahveci, “Öncelikle çiftleri tanımaya yönelik değerlendirme görüşmeleri yapıyoruz. Ardından nefes egzersizleri, gevşeme egzersizleri ve bu problemi aşmaya yönelik egzersizlerimiz oluyor. Çiftin terapiye geliş sıklığına göre veya çiftin ev ödevlerine riayet etmesi ile 6-12 olan seans sayısı kısalabiliyor” diye konuştu.

“VAJİNUSMUSUN TEDAVİSİ YÜZDE YÜZ”

Cinsel terapi seanslarında çiftlerin yaşadığı problemin temeline inmeye çalıştıklarını belirten Kahveci, “Çözüme yönelik hastanın kendi vücudunu tanıması, doğru nefesi kullanmasını sağlayacak, egzersizler yapıyoruz. Çift terapi seanslarına düzenli katıldığında ve ev ödevlerini düzenli olarak yerine getirdiğinde vajinusmusun tedavisi yüzde yüzdür. Çiftlerin kaygısı genellikle bu oluyor. Başarı tamamen çiftin inanması ve ev ödevlerini yerine getirmesine bağlı” dedi.

“CİNSEL İSTEKSİZLİK İÇİN DE TERAPİ YAPILIYOR”

Cinsel terapinin en sık vajinusmus için uygulanmakla birlikte cinsel isteksizliği olan çiftlerde de  terapi uygulandığını bildiren Op.Dr. Kahveci şöyle devam etti: “Bize danışanlar cinsel isteksizlik için ilaçla tedavi istiyorlar. Cinsel isteksizlikte herhangi bir ilaç tedavisi önermiyoruz. Cinsel problemler sadece kadının değil çiftin problemidir. Çift arasındaki bir uyum problemidir. Erkekler için de erken boşalma probleminde de cinsel terapi yapılıyor.

“CİNSELLİK HER ZAMAN TABU”

Cinsel problemler genellikle bayanın problemi olarak kabul ediliyor ve aileler bunu kendi aralarında çözmek istiyor. Öncelikle bunu kimse ile konuşulmuyor ve kader olarak değerlendiriliyor. Önce kabullenme oluyor, hastalar bunun böyle olacağını sanarak böyle devam ediyorlar. Ta ki, çevreden sizin çocuğunuz olmuyor mu diye konuşulana kadar. Aileler de baskı yaptığında çift bu sorunu çözmesi gerektiğini düşünmeye başlıyor.  Bu şekilde 20 yıllık vajinusmus sorunu yaşayan çiftlerim var. Bu çiftler aşılama veya tüp bebek ile çocuk sahibi olup bu problemi kabul ederek hayatlarına devam edebiliyor.

“HASTA SAYISI SÜREKLİ ARTIYOR”

Çiftler çoğu zaman bu sorunun tedavisi olduğunu bilmiyorlar. Son dönemde kadın hastalıkları uzmanlarına vajinusmus ve cinsel isteksizlikle ilgili gelen hasta sayısında sürekli artış var. Son 5 yıl içinde kadın doğum polikliniğe gelen vajinusmus ve cinsel isteksizlikle gelen hasta sayısında yüzde 15-20 artış var. Cinsellik hala toplumuzda tabu. Vatandaşlarımız bunun bir sorun olduğunu kabul edip ardından çözümü için arayışa geçmeli. Terapi seanslarında kesinlikle cinsel deneme yapılmıyor, çiftlerimizle sadece konuşuyoruz. Terapi seansları genellikle 45 dakika sürüyor.” Özal Haber: Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP