DOLAR28,9208% 0.08
EURO31,4850% -0.1
STERLIN36,7790% 0.63
FRANG33,2729% 0.81
ALTIN1.924,11% 1,83
BITCOIN1.119.5891.319

Akın, elektrik faturalarına yüzde 27 zam gelecek 

Yayınlanma Tarihi :

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Başdanışmanı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Resmi Gazete’de 20 Ocak 2018’de yayımlanan ‘Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’ kapsamında Nisan 2018’den itibaren yüksek tüketimli sanayi kuruluşlarına, normal sanayi tarifesi yerine yeni formülle belirlenen tarifeden fatura kesilecek olması ve bunun da faturalara yüzde 27 zam olarak yansıyacağını bildirdi.

Akın, “Amacı dağıtım şirketlerinin karına kar katmak olan hükümetin hedefinde bu kez Organize Sanayi Bölgeleri var. Hükümetin uygulamaya koyduğu bu tarifeyle pek çok yatırımcı Türkiye’den çekilecektir, bu ekonomimiz için büyük risk oluşturacaktır” dedi.

Milletvekili Akın açıklamasına şöyle devam etti: “Elektrik piyasasını özelleştirirken ucuzluk, kalite ve şeffaflık söylemlerini dillerine doluyorlardı şimdi piyasada tam tersi bir durum söz konusu, elektrik fiyatları pahalılaştığı gibi dağıtım şirketlerine kar ettirmek amacıyla, hem hane halkının faturalarında türlü oyunlar çeviriyorlar hem de Organize Sanayi Bölgeleri’nde. Şimdi de 20 Ocak 2018’de yayımlanan Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında 1 Nisan’dan itibaren büyük sanayiciler ve OSB’lerde kullanılan elektriğe yüzde 27 zam gelecek. Amacı dağıtım şirketlerinin karına kar katmak olan hükümetin hedefinde bu kez Organize Sanayi Bölgeleri var. Hükümetin uygulamaya koyduğu bu tarifeyle pek çok yatırımcı Türkiye’den çekilecektir, bu ekonomimiz için büyük risk oluşturacaktır. Türkiye’de yatırım yapmamak, yatırım yapmaktan karlı hale gelecektir.Her fırsatta dünyanın en ucuz elektriğini kullanıyoruz diyerek manipülasyon yaratsalar da gerçekler ortadadır. Elektrik piyasası bir kamu hizmeti olmaktan çıkmış dağıtım şirketlerine kar sağlanan bir alan haline gelmiştir. Bu hükümetin ülke ekonomisini düşünmek gibi bir amacı yoktur.” (Haber Merkezi)

YORUM YAP