Yayınlanma Tarihi :

İYİ Parti, hamile çocukları sordu

İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, çocuk yaştaki gebelikler ile ilgili Atatürk Şehir Hastanesi ile Devlet Hastanesi’nden noter aracılığıyla bilgi istedi. Tuna, çocuk yaşta hamilelik ile ilgili ülke çapında çıkan haberler sonrasında aynı durumun Balıkesir’de de bulunup bulunmadığını sordu.

4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Atatürk Şehir Hastanesi ve Devlet Hastanesi’nde çocuk yaşta gebelik başvurularının olup olmadığı hakkında bilgi almak istediklerini kaydeden Tuna, İYİ Parti olarak kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve her türlü istismarlara karşı ilkesel parti programına sahip olduklarını söyledi.

“İSTİSMARA VE ŞİDDETE KARŞIYIZ”

İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, Noter çıkışında yaptığı açıklamada; “Kamuoyunda ciddi ve haklı bir infial yaratan ‘Türkiye’yi sarsacak utanç listesi’ başlıklı haberde İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde 38’i 15 yaşını, 77’si ise 18 yaşını tamamlamamış mağdur kız çocuklarımızın gebelik muayenesi ve/veya doğum için hastaneye başvurduğu ve Adolesan Gebeliği teşhisi ile hizmet aldığı açıklandı. Fakat yasal zorunluluk bulunmasına rağmen bu vakaların adli mercilere ihbar edilmediğini öğrenmiş bulunmaktayız. Genel Başkanımız Meral Akşener’in her vesilede vurguladığı üzere İYİ Parti, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve her türlü istismarlara karşı ilkesel bir parti programına sahiptir.

“YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Bu konunun genel ahlak, genel sağlık ve kamu yararını doğrudan ilgilendirmesi ile birlikte, partimizin yegane vazgeçilmez ilkeleri arasında sayılan çocuk istismarı, çocuk yaşta evlilik ve aile içi şiddet gibi konulardaki tüm gelişmeler tarafımızca yakından takip edilerek gerekli önlemlerin alınması için zaruri görülen tüm idari ve adli süreçlerin başlatılması hususunda kararlı adımlar atacağımızdan kimse şüphe duymamalıdır.

Ancak ne var ki; habere konu olan somut olayla ilgili sadece adı geçen kamu hastanesi nezdinde sınırlı bir inceleme başlatılmış olması, kamu vicdanını tam anlamıyla rahatlatmamaktadır. Bu ve benzeri suç teşkil eden eylemlerin kamu görevlileri tarafından ihbar edilmesi zorunluluğunun kanun ile yükümlülük altına alındığını özellikle hatırlatmak isteriz” dedi

“BALIKESİR’DEKİ HAMİLE ÇOCUK VAKASI VAR MI?”

İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, noter aracılığı ile Atatürk Şehir Hastanesi ile Devlet Hastanesi’nden şu bilgileri istediklerini açıkladı: “1 Ocak 2017-1 Ocak 2018 tarihleri arasında hastanenize Adolesan Gebeliği (çocuk yaşta hamilelik) teşhisi ile müracaat eden mağdur kız çocukları var mıdır? Varsa, (12-15 yaş ve 15-18 yaş şeklinde) ayrı ayrı gruplandırılmak suretiyle tam sayı ve bilgilerinin tarafımıza bildirilmesini rica ederiz. Ayrıca kamu yararını doğrudan ilgilendiren bu konunun aynı zamanda 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’na göre cinsel istismar ve reşit olmayanla cinsel ilişki suçlarına dalalet etmesi sebebiyle; hastaneniz tarafından bu yöndeki başvurular için ilgili emniyet ve savcılık birimlerine ihbarda bulunup bulunulmadığının, bulunulmuş ise bu hususta düzenlenen ihbar tutanakları dahil, tüm bilgi ve belgelerin tarafımıza gönderilmesini rica ederiz.” Çiğdem AKBAY

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP