Vize için koştular

Yayınlanma Tarihi :

Yeni sezonda görev yapacak futbol hakemlerinin vize süreci başladı. İsmail Akçay Atletizm Pisti’nde dün yapılan Cooper Testi’nden geçen futbol hakemleri, 15 Mayıs’ta da yazılı sınava girecek. Bu sınavlarda başarılı olan ve şartları tutan hakemler, klasmana teklif edilecek.

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu’nun 2018 -2019 Futbol Sezonu Hakem ve Gözlemci Klasmanlarını Belirlemelerine Yönelik Vize-Sınav ve Kurs Takvimi işlemeye başladı.

Türkiye Futbol Federasyonu talimatlarına göre futbol hakemlerinin yeni sezonda görev yapabilmeleri için bir takım sınavlardan geçmesi gerekiyor. Sınavlarda başarılı olan hakemler, alacakları sağlık raporuyla birlikte, vize şartlarını yerine getirmiş oluyor.

Bu doğrultuda erkek hakemler için 2 bin 600 metre, kadın hakemler için 2 bin 400 metre baraj olarak uygulanan 12 dakikalık Cooper Testi dün yapıldı. Balıkesir İl Hakem Kurulu Başkanı İzzet Özalp ve diğer kurul üyelerinin gözetiminde yapılan teste tüm il hakemleri katıldı.

İsmail Akçay Atletizm Pisti’nde yapılan ve Balıkesir il genelinde görev yapan futbol hakemlerinin katıldığı Cooper Testi’nde 104 erkek, 9 kadın olmak üzere toplam, 113 il hakemi başarılı oldu. Testi geçemeyen hakemler ise 2018-2019 Sezonu’nda görev yapamayacak.

MAZERET TESTLERİ 22-23 MAYIS’TA

Atletik testlerde başarılı olan hakemler, 15 Mayıs’ta yazılı sınavda ter dökecek. Herhangi bir sebeple atletik testlere veya yazılı sınava katılamayan hakemler ise 18 Mayıs’a kadar mazeretlerini bildirmeleri halinde 22 Mayıs’ta Cooper Testi, 23 Mayıs’ta ise yazılı sınava katılacak.

Sonrasında ise testlerde başarılı olan hakemler arasından, 2017-2018 Sezonu performansları da göz alınarak belirlenecek isimlerin yer alacağı klasman adayları listesi belirlenecek.

ÖZALP: BAŞARISIZ OLANLAR GÖREV YAPAMAYACAK

Cooper Testi’nin genel olarak başarılı geçtiğini belirten Balıkesir İl Hakem Kurulu Başkanı İzzet Özalp, “Arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu testi geçti. Başarısız olan hakemler ise yeni sezonda görev yapamayacak. Sırada yazılı sınavlarımız olacak. Onun ardından da 4 Bölgesel Hakem, 8 Bölgesel Yardımcı Hakemi 1 de Bölgesel Kadın Hakem adayımızı belirleyip, Merkez Hakem Kurulu’na bildireceğiz” dedi. İrfan DUROĞLU

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP