İhracatta Çıta 15 Milyon Dolar

Yayınlanma Tarihi :
İhracatta Çıta 15 Milyon Dolar

Bupiliç Entegre Gıda San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz, 2004 yılında Bandırma’da kurulan ve Türkiye markası haline gelen Bupiliç’in her geçen gün büyüyen kesim sayıları ve Avrupa’yı kıskandıran tesislerinde artan istihdamıyla bu yıl 15 milyon liralık ihracat hedefine ulaşacaklarını açıkladı.

Bupiliç Entegre Gıda San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz, 9 yılda Türkiye’nin ilk 500 firması arasına taşıdıkları firmanın başarı hikayesini anlattı. 2004’de yılında aldıkları eski tesisi bugün Avrupa’da olmayan teknoloji ile buluşturduklarını kaydeden Yavuz, günlük 20 bin olan kesim sayısını 150 binlere çıkardıklarını, her geçen gün artan istihdam ile  5 bin ailenin geçimine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

GÜNLÜK PİLİÇ KESİM SAYISI 20 BİNDEN 150 BİNE ÇIKTI

Bupiliç Entegre Gıda San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz, “Biz 2004 yılında yola çıktık, günlük yaklaşık olarak 20 binlerde kesim yaparken bu gün 150 bin adet günlük kesimlere ulaştık. 13 yıllık süreçte her geçen gün büyüyoruz. İlk başlangıçta aldığımız tesis ikinci el eski bir tesisti. Bunun modernizasyonu ilaveleri, arıtmaları, soğuk hava depoları, şoklamaları yem fabrikası derken korkunç bir yatırımla karşı karşıya kaldık. Şu an da tesislerimizde 2 vardiyada 180 bin adet kesim yapabilme kapasitesine sahip. Günümüzün Avrupa ve Amerika’nın en son koşullarına sahip hatta onlardan daha modern konumda bir tesis.

“TÜRK TAVUKÇULUĞU AVRUPA’DAN ÇOK İYİ DURUMDA”

Türk tavukçuluğu Amerika ve Avrupa’dan daha hijyenik , daha üstün, daha bio güvenliğe düşkün bir üretim yapıyor. Bu sadece Bupiliç’e mahsus değil sektör olarak böyle. Aslında haliyle hak ettiğimiz yerde değiliz. Çünkü bizde tamamına yakın yerli üretim. Hatta ürettiğimizin fazlasını da ihracata yollayan bir sektörüz.Bugün duyuyorsunuz kırmızı et artık ülkemizde yetmiyor ithalatlar başladı. Biz beyaz ette ihracat yapan işletmeleriz. Ürettiğimizin yaklaşık yüzde 15’ini her yıl ihracata yolluyoruz. Bu seneki ihracat hedefimiz 15 milyon dolar ve bu rakamı da inşallah gerçekleştireceğiz.

“HER GEÇEN GÜN BÜYÜYORUZ”

Üst üste 2013, 2015 ve 2016’da ilk 500’e girmemizin sebebi her geçen gün büyüyor olmamız. Kesim adedi büyüdükçe cironuzda büyüyor haliyle ilerliyorsunuz. Bu ne demek? İstihdam demek geçen yıl 500-510 kişiyle çalışırken şu anda kadromuz 590 kişi. Yaklaşık şu 6 aylık süreçte yüzde 80 bir istihdam sağlamış olduk. Bu da yüzde 20 istihdam da büyüme demek. Beyaz etin diğer sektörlere göre en büyük farkı kadın istihdamı daha ön planda. Bizim çalışanlarımızın yüzde 60’ı bayan. Bayan çalışanınızın olunca otomatik olarak çalışan bayanın ailesinin alım gücü yükseliyor. Bizim yanımızda çalışan bayanların eşi de çalıştığı taktirde tam anlamıyla sosyal güvenlikleri de olduğu için o aile tek maaşlı aileye göre çok daha rahat hareket ediyor. Yaz döneminde tarım işçiliği de başladığından dolayı işçi bulmakta zorlanıyoruz, şuan da Haziran ayından itibaren Susurluk’tan bir servis başladı. Susurluk köylerinden işçi getiriyoruz. İşsizlik oranı artıyor ama Bandırma bölgesinde işçi bulma problemi var. Bandırma’da ne kamyon şoförü bulabiliyorsun ne de kesimhanede çalışacak erkek yada bayan bulabiliyorsun çok zorlanıyoruz.

Tesisi Balıkesir’e getiremeyiz orada 197 dönüm sanayi parseli bir arazimiz var orada. Yanına isteseniz bir kesimhane daha kurabilirsiniz alanımız oradaki çok büyük. Her türlü üretimi orada A’dan Z’ye kendimiz yapıyoruz. Damızlık civcivden başlıyor onu yetiştiriyoruz, damızlık tavuk haline geliyor ondan çıkan yumurtaları kuluçkahanede basıyoruz civciv haline getirip bize bakan yaklaşık 300 kişilik 500 adet kümese civciv yolluyoruz. Bu civcivler 45 gün boyunca bakılıyor tekrar kesim haneye getirilip kesildikten sonra parçalayıp paketleyip ya da bütün olarak Türkiye’de bayiliklerimiz, bölge müdürlüklerimiz ve zincirler vasıtasıyla Türk halkının sofralarına yolluyoruz. Genellikle batıdayız lojistiği kolay olan bölgelerdeyiz. Zincirlerde maksimum Eskişehir’deyiz kısmen İzmir’in bir bölümü, Balıkesir, Bursa Çanakkale, İstanbul’un Anadolu yakası. Her yerde zincirin tedariğini sağlamak çok zor. Bugün 6 bin 850 A101 şubesi var Türkiye’de bunlara dağıtım lojistiği sağlamak çok kolay değil. İhracat iyi gidiyor şu an Türkiye için, her geçen ihracat rakamlarımız büyüyor bu da ülkemize yüksek bir döviz girdisi sağlıyor. Türkiye’de yüzde 3-4 pazar payına sahibiz marka olarak. Bunu topyekün düşündüğünüzde dünyada beyaz et ihracatında iyi bir yerdeyiz ülke olarak. Ağırlıklı ihracat orta doğu, Avrupa bizden beyaz et yada süt ürünleri gibi şeyleri üretim fazlası olduğu için almıyorlar. Çünkü adamlar verimliliğe oynamışlar, sen bir hayvandan 20-25 kilo süt alırken adam 50 kg süt alıyor. Bir Hollanda Balıkesir kadar bir ülke ortalama tüm dünyaya süt ürünleri peynir  ve lale tohumu satıyor. Asıl konu verimlilik, ülkemizde de beyaz ette her geçen gün tüketim yükseliyor” dedi.

“BEŞ BİN KİŞİNİN GEÇİMİNİ SAĞLIYORUZ”

2016 yılında Türkiye verilerine göre kişi başı yıllık 23 kg beyaz et tüketimi olduğunu,  Bu Piliç markasının şu an da yaklaşık 5 bin kişinin geçimini sağlayan bir marka olduğunu kaydeden Bupiliç Entegre Gıda San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bundan sonraki hedefimizde ilk 500’den aşağı inmemek. Her geçen gün kesim adetleri anlamında büyüyoruz ve bu büyümenin yanında ciro büyümeleri de geliyor. 2016-2017 yılı arasında ciro büyümemiz yaklaşık yüzde 30 olacak. 2017 yılında ilk 500’de de daha ön sıralara geleceğiz. Bu seneki 300 ile 400 arasındaki gruba gireceğiz hedefimiz o. İlk 500’e girmek tabii ki insanları mutlu ediyor, ama en büyük mutluluğumuz gerçek anlamda bir sanayi firması ve çok insana ekmek ve iş veriyor olmamız. Yorucu ve emek yoğun bir iş, ama zevklide bir iş. Çünkü insanların boğazından geçen kaliteli bir hayvansal proteini ucuz fiyatla sağlamış oluyorsunuz ve bu mal Türkiye’de üretiliyor.

Tavuk etine sahip çıkılmalı çocuklarımızın ve Türkiye’mizin geleceği içinde hayvansal protein üretimi et tüketimi çok önemli. Çünkü hayvansal protein tüketen toplumlarla, bitkisel protein tüketen toplumlar arasında zihinsel gelişim ve beyin yapısı anlamında çok büyük farklılıklar var. İnsanların o kadar büyük et tüketimleri var ki Avrupa ve Amerika’nın. Buda beyin gelişimlerini sağlıyor. Et yiyen ile ot yiyen hayvanın pozisyonuna bakın. Et yiyen hayvan her zaman güçlü mü? Bu doğadan da gelen bir gerçek. Avrupalı ve Amerikalı 40-45 kg tavuk eti tüketirken ülkemizde daha yeni 20’li kilolara çıktı. Biz de yasak ama adamların bunun yanı sıra inanılmaz bir domuz eti tüketimleri var. Tavuğun her şeyi kolay, pişirmesi ulaşımı. Ulaşmak kolay ve uygun. Tavuğun bonfilesini alırsan az çıkıyor ama sen tavuğu bütün alır kendine göre yaparsan bu gün 2 kiloluk bir tavuğu 12 liraya alman mümkün. Becerikli bir ev hanımı 8 kişiyi doyurur çorbası eti pilavı.Dünyada her şeyin artık hızlı üretimi var, bu hızlı üretim dediğimiz şeyde ister istemez soya türevi ürünlerle kaynaklanıyor ve bunlar gerçekten çok kaliteli şekliyle en iyi yem rasyonlarıyla büyütülüyor. Dünyada verimlilik denilen bir şey var televizyona ve gazeteye çıkıyor okuyorsunuz anamın veya ninemin baktığı gibi tavuk. Öyle bir şey olduğu zaman bu 80 milyon insan aç kalır arkadaşlar bu Türkiye için geçerli. Dünyada bilmem kaç milyar nüfus aç kalır. Belli bir kesimi istediğiniz kadar ikna etmeye çalışın tavuk eti onu yapıyormuş bunu yapıyormuş hormonluymuş antibiyotikliymiş.

“İTHAL ETLERİN NEREDEN GELDİĞİ BELLİ DEĞİL”

Yediğiniz kırmızı etlerin ne olduğunu biliyor musunuz? Et tanzim satış Ankara’da et satıyor nereden geldiği belirsiz, bozuk mu ne olduğu belirsiz ve insanlar kuyrukta. Kilosu 25 liradan et alma derdinde insanlar. İthal et nereden geldiği belli değil, hangi koşullarda donmuş geliyor. Donmuş ürünü çözüp dükkanda satmak sakıncalı. Çözülen ürünü hemen ocakta tüketmen lazım. Beyaz et aslında ülkemizde hak ettiği yerde değil, kontrolü en üst düzeyde yapılan tüm sistemin kontrol ettiği bizim içinde önemli olan bir konu. Haliyle bundan korkulacak bir şey yok. Ama bir çok insan yemiyor, cebinde para olan yemiyor bunu aslında. Bizimde hitap ettiğimiz kesim orta ve altı. Kuş gripleri ve enteresan dönemler yaşadık zorlu süreçte bir çok beyaz et firması da sistemden çıktı. Bundan sonraki süreçte iyiye doğru bir gidiş var. Karlılıkta artıyor ama aşırı bir karlılık yok ama biz buna da şükür diyoruz. İlk 500 hedefimizden kolay kolay aşağı inmeyiz.” (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP