Yayınlanma Tarihi :

Tezgahlarda Yerini Aldı

Temmuz ayının başlarında manav tezgahlarında yerini alan börülce sebzesi, sağlığa olan birçok faydasıyla dikkat çekiyor.

Tezgahlarda Yerini Aldı

Temmuz ayının başlarında manav tezgahlarında yerini alan börülce sebzesi, sağlığa olan birçok faydasıyla dikkat çekiyor. Besleyici özellikleri ve lezzeti ile bilinen börülce, hem yemeklerde hem de salatalarda kullanılarak sofralarımızı süslüyor.

Bu yaz aylarında özellikle salata olarak tüketimi daha çok tercih edilen börülcenin kilosu 120 TL’den satışa sunuluyor. Yaz mevsiminin taze ve hafif lezzetlerini arayanlar için ideal bir seçenek olan börülce, vitamin ve mineral açısından zengin içeriğiyle de öne çıkıyor.

Börülce, yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemine iyi gelirken, düşük kalori değeri ile de diyet yapanların favori sebzeleri arasında yer alıyor. İçerdiği protein, demir, kalsiyum ve A vitamini gibi önemli besin öğeleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca börülce, antioksidan özellikleri sayesinde vücudu serbest radikallere karşı korur ve yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir.

Manavlar, bu yıl börülcenin yoğun talep gördüğünü belirterek, yaz boyunca taze börülce bulmanın mümkün olduğunu vurguluyorlar. Özellikle salata tariflerinde vazgeçilmez bir malzeme olan börülce, domates, soğan, zeytinyağı ve limon suyu ile hazırlanan klasik börülce salatası olarak sofralarda yer buluyor.

Kaynak : Zeynep Gafarov

YORUM YAP