Yayınlanma Tarihi :

TÜED Balıkesir Şube Başkanı Kenan Siyer: Umduğumuzu bulamadık!

TÜED Balıkesir Şube Başkanı Kenan Siyer: Umduğumuzu bulamadık!

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Balıkesir Şube Başkanı Kenan Siyer, açıklanan zamlarda emeklinin umduğu zammı bulamadığını bildirdi. 2018 yılı Ocak ayından geçerli olacak işçi ve Bağ-Kur emekli zamlarının bir önceki 6 aylık dönemin gerçekleşen enflasyon oranı kadar olacağını kaydeden TÜED Şube Başkanı Siyer, “Bu durumda TÜİK’in yaptığı hesaplamalara göre Temmuz-Aralık döneminde 6 aylık enflasyon yüzde 5,69 oldu. Bu hesaplamalara göre 5510 sayılı yasanın yürürlük tarihi olan 2000’den önce emekli olanların en düşük işçi emeklisi aylığı da bin 569 lira 63 kuruş oldu. 2000’den sonra emekli olan işçi emeklilerinin 885 lira 24 kuruş olan taban aylıkları da bu artışla ek ödeme dahil olarak 935 lira 60 kuruşa yükselmiş olacak. Diğer taraftan en düşük Bağ-Kur esnaf emeklisi aylığı da bin 326 lira 17 kuruş oldu. En düşük Bağ-Kur tarım emeklisi aylığı da enflasyon zammıyla 988 lira 91 kuruş oldu. En düşük memur emeklisi aylığı ise bin 775 liradan, bin 876 lira 9 kuruşa yükselecek.

“YAPILAN ZAM BEKLENTİLERDEN UZAK”

2018 yılı birinci altı ayında uygulanacak artışlar yaşam mücadelesi altında giderek ezilen emekli topluluğumuzun beklentilerinden yine uzak kaldı. TÜİK’in enflasyon hesabının bizim harcamalarımızı yansıtmadığı gerçeğiyle yine karşı karşıyayız. İşte bu yüzden emeklilerin yaşam standardına uyacak yeni bir tüketim kalıbı oluşturularak, hesaplamaların buna göre yapılmasını istiyoruz. Hayatımızda hiç yeri olmayan tüketim kalemleriyle yapılan enflasyon hesaplamaları bizim için adil olmayan sonuçları doğuruyor. Bu da bizim gelirlerimizi olumsuz etkiliyor. Bu konuda yetkililerimizden çözüm üretmelerini bekliyoruz” dedi.

“İNTİBAK DÜZENLEMESİ YAPILMALI”

Siyer, “Diğer taraftan uygulanan zamlara rağmen hala bir norm ve standart birliği yakalanamamıştır. Bunun nedeni de yıllardır dikkat çektiğimiz İntibak düzenlemesinin yapılamamış olmasıdır. 2000 öncesi emeklilerimiz için bir çalışma yapıldı ve intibak artışları aylıklara yansıtıldı. Bu konuda emeği geçenlere minnettarız. Ancak, 2000 sonrası emeklilerimiz için de intibak yapılması, kaçınılmaz bir gereklilik olmuştur. Parlamentomuzdan öncelikli beklentimiz, aylıklar arasındaki adaletsizliği ortadan kaldıracak kalıcı bir intibak düzenlemesinin bir an önce TBMM gündemine taşınması ve yasalaştırılmasıdır. Başta hükümetimiz olmak üzere, bütün parlamentomuzdan bir tek şey istiyoruz. 2018 yılında, intibak beklentimiz meclis gündemine taşınmış olsun” diye konuştu. Mustafa ATİK

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP