Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

KÖPEKLERDE İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI

KÖPEKLERDE İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI

Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonları özellikle yaz aylarında  sıklıkla karşılaştığımız başlangıçta birçok hastalık ile karışabilen, ihmal edildiğinde ise ciddi sorunlara yol açabilen bir hastalıktır. Hastalığın temelinde birçok neden bulunurken en önemli nedenleri başında  ise hatalı beslenme ve yetersiz su alımı gelmektedir.

Köpeklerde idrar yolu anatomik olarak alt ve üst idrar yolu olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Enfeksiyon her iki yolda da görülebilirken alt idrar yolu enfeksiyonları idrar kesesini, üretrayı ve erkek köpeklerde prostat kaynaklı olabilirken, üst idrar yolu enfeksiyonları böbrekleri ve üreterleri etkilemektedir. Fakat hastalık genellikle alt idrar yollarında meydana gelmektedir. Hastalık erkek köpeklerde de gözlemlenirken genellikle dişi köpeklerde görülme oranı daha yüksektir.

Hastalık genellikle bakteriyel kaynaklı bir hastalık olmasına rağmen virüs ve mantar kaynaklı olarak ta karşımıza çıkabilmektedir. Dostlarımızda hastalığa dair ilk belirtilerin tespiti için hayvan sahibinin hayvanını çok iyi tanıması ve günlük hareketlerinin çok iyi gözlemlemesi gerekmektedir. Çünkü hastalığa dair ilk belirti hayvanın idrar yaparken pozisyonunu değiştirmesidir. Bununla birlikte idrar yapma esnasında ağrı ve acıya bağlı zorlanma, inleme, bağırma gibi belirtiler görülürken alışık olmadığı yerlere idrarını yapma, kaçırma ve özellikle kumu kazıp idrarını yapmadan geri kapatma hayvan sahibinin gözlemleyebileceği hastalığa dair en önemli belirtilerdir. Bu olaylar silsilesi sonunda da hayvanın idrarını hiç yada yeterli miktarda yapamaması sonucunda hayvanda önce iştahsızlık sonrasında da karın bölgesinde şişme ve ağrı meydana gelebilmektedir.

Bu belirtiler haricinde idrarda kan görülmesi de sıklıkla karşılaşılan bir durum olmakla beraber mevcut durum zehirlenme böbrek hastalığı, travma, idrar yolundaki tümörler, idrar yolundaki taşlar ve prostata bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı hayvanımızda idrar yapamama durumu gözlemlendiğinde ise acil bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir. Böyle durumlarda hayvanımızın idrar kesesinin yırtılması sonucunda çok daha ciddi sorunlarla karşılaşabileceğimizi asla aklımızdan çıkarmamalıyız.

Bununla beraber hayvanımızda idrarını kaçırma yada alışık olmadığı bölgelere idrarını yapma durumu gözlemlediğimizde ise bu durumun hayvanın strese ve duygusal travmaya maruz kaldığını bunlarla beraberde diyabet ve hipotiroidizm gibi hastalıkların böyle bir duruma neden olabileceğini de unutmamalıyız.

Ayrıca herhangi bir köpek ırkı idrar yolu enfeksiyonu geliştirebilir, ancak dişi köpeklerde, erkek köpeklerden daha sık görülür. Erkek köpeklerin üretralarının daha uzun olması ve bakterilerin idrar kesesine ulaşmasını zorlaştırmaktadır. Mesane taşlarına yatkın köpek ırkları, genel olarak kronik, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına daha yatkındır. Bunun nedeni, bir köpeğin mesanesinde yuvarlanan ve savunma mekanizmalarını parçalayarak yangıya neden olan taşlardır. Yorkshire Teriyer, pug, dalmaçyalı, buldog ve poodle gibi ırkların idrar yolu enfeksiyonlarına yatkınlıkları genetik bir durumdur.

Hastalığın teşhis ve tedavisinde idrar tahlilinin yapılması ve bazı durumlarda ise sonuçlar doğrultusunda ultrason gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulması gerekebilir. Tüm bu kontroller idrar yolu enfeksiyonunun ve bu enfeksiyonunun altında yatan nedenin bulunması adına önemlidir. Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi nedeni doğrultusunda belirlenir. Yapılan tahliller ve detaylı muayenelerin ardından neden bulunduğunda bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotik tedavisine başlanır. Tedavi sürecinde köpeklerin bol su içtiğinden emin olunmalı ve tedavi süreci aksatılmamalıdır.

Kaynak : Haberci Gazetesi

YORUM YAP