Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

Askıda Üyelik

Askıda Üyelik

Lokantaların askıda yemek, fırınların askıda ekmek uygulamasından sonra Balıkesirspor da askıda üyelik uygulaması başlattı.

Mayıs ayında yapılacak Genel Kurul’a katılabilecek 176 kişilik hazırun listesini açıklayan yönetim, 700 kişinin üyeliğini askıya aldı.

Böylece de askıda üyelik uygulaması, gündemin ilk sırasına oturdu.

Kulübün resmi internet sitesinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, özetle ‘Yapılacak Genel Kurul’a tüzük gereği 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle 2017 yılı aidatı olan 50 Lira’yı yatıran üyelerin katılabileceği’ belirtildi.

Açıklamanın son bölümünde ise ‘Oy kullanamayacak üyelerin üyeliklerinin devam ettiği’nin altı çizildi.

İlk bakışta her şey normal gibi görünse de işin aslı öyle değil.

Yapılan uygulama tüzüğe ve yasaya uygun gibi görünse de asla etik değil.

Senden önce bu kulübe yıllarca hizmet etmiş başkan ve yöneticileri yok sayacaksın. Her derdinde kapısını çaldığın iş adamlarını görmezden geleceksin. Senin yaşından fazla zamandır üyeliği olan insanlara saygısızlık yapacaksın.

Sonra da yediğin haltı, “Tüzük” diyerek, geçiştireceksin.

Yemezler…

Bu hazırun listesi, bilerek ve isteyerek, kasıtlı olarak hazırlanmıştır. Bunun sorumlusu olan kişi veya kişiler, kırmızı-beyazlı camiadan özür dilemeli ve bir daha yöneticilik yapmayı aklının ucundan geçirmemelidir.

Bu durumu, ‘Her Genel Kurul’dan önce yapılan uygulama’ olarak değerlendiren Balıkesirspor’un hukukçu Futbol Şube Sorumlusu’na hukukun ‘Batıl emsal olmaz’ kuralını hatırlatıp, “Tüzük, askıda üyelik uygulamasına izin veriyor mu” diye sormak lazım.

Her şeyi Balıkesirspor Kulübü Derneği Tüzüğü’ne uygun olarak yapıyorsan, Kasım ayı içerisinde o ana kadar Yıllık Ödentileri ödemeyenleri, 31 Aralık günü çalışma saati bitimine dek ödemeleri uyarısıyla vereceği ilanla, yerel gazetede duyurup, Balıkesirspor web sitesinde yayımlayacaksın.

Yaptın mı? Yapmadın…

Diyeceksin ki “Üyelere SMS gönderdim.” Bu seni kurtarmaz. Tüzüğün dediğini yapacaktın ama yapmadın.

Şimdi de kalkmış, “Oy kullanamayacak üyelerimizin üyelikleri devam ediyor” diyorsun. Ama elindeki tüzük öyle demiyor.

Balıkesirspor Kulübü Derneği Tüzüğü’nün 7. Maddesi “Yıllık ödentisini bu tarihine dek ödemeyen üyelerin üyelikleri kendiliğinden düşer. Yıllık ödentisini ödememesi nedeniyle üyelik hakkı düşen üyeler yeniden Balıkesirspor’a üye olabilir. Bu durumda yeniden giriş ödentisini ödemek zorundadır. Bu şekilde tekrar üye olan kişi yeni üye statüsünde sayılır” diyor.

Yani, senin askıda üyelik uygulamana tüzük izin vermiyor.

Bu durumda “Tüzüğün istediğim maddelerini uygularım, istediğim maddelerini uygulamam” mı diyeceksin?

Tüzüğün 16. maddesi, yeni yönetime talip olabilecekleri de hazırun listesiyle sınırladığına göre bir soru daha sormak lazım;

Yaklaşık on aydır Balıkesirspor’u yöneten Yönetim Kurulu’nda yer alan isimlerin büyük çoğunluğu bugün hazırun listesinde bulunmuyor ama halen kulübü yönetmeye devam ediyor.

Bu durum, ne kadar hukuki veya hangi tüzüğe uygun?

Bu soruların artmaması, kırılan kalplerin biraz olsun tamir edilebilmesi için oturun, tüm üyelerin seçme ve seçilme hakkını kullanmasını sağlayacak bir yol bulun. Genel Kurul saatinden önce aidatını ödeyen üyelerin, hakkını iade edin.

Hepsinden önemlisi de kırmızı-beyazlı camiadan kocaman bir özür dileyin.

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP